David Hampl
12 září, 2022
, ,

Lípa je hojně rozšířený strom po celé republice. Naše babičky používaly lipové listy na léčbu mnoha onemocnění, včetně nachlazení nebo potíží s krví. Květy můžete využít na přípravu čaje nebo sirupu. Stejně tak si je ale můžete usušit, uzavřít do vhodné nádoby a nechat si je na zimu. Ať se spolehnete na vlastní sběr nebo koupené květy, měli byste mít lipové květy vždy po ruce.

Účinky lipových květů na zdraví

Čaj z lipových květů je velmi dobrý, takže si ho dáte zaručeně velmi rádi. Pomůže vám při kašli a bronchitidě, protože má protizánětlivé účinky. Navíc podpoří správné fungování vašeho imunitního systému. Podle přírodní medicíny jde také o skvělý prostředek na posílení nervů a pročištění krve. Jestli chcete podpořit zdraví svého žaludku nebo potřebujete močopudný produkt, lipový květ je nejlepší.

Z lipových květů si můžete vyrobit také med, který má velmi uklidňující účinky. Odvar z květů tohoto krásného stromu můžete také vložit do koupele, použít pro péči o pokožku nebo jako vlasový kondicionér. Uvidíte, že vaše pleť bude krásně čistá a vlasy silné. Lipový odvar se doporučuje k pití nebo do koupele dětí, které mají problémy se spánkem. Lipové květy mají uklidňující vlastnosti, takže pomohou dětem jednoduše usnout. Jestli chcete efekt podpořit, zapalte jim v pokoji na chvíli levandulovou svíčku.

Jak připravit lipový čaj?

Natrhané květy osušte, vložte do krabice nebo papírového sáčku a nechte na větraném místě. Na přípravu čaje potřebujete 2 lžičky sušených lipových květů, které spaříte ve 2 dl horké vody. Odvar nechte 10 minut louhovat. Poté tekutinu přeceďte. Získáte lahodný čaj, který bude skvělým pomocníkem při léčbě nachlazení, revmatismu nebo dny. Přidat můžete také květy heřmánku nebo mátu. Čaj vypijte teplý, abyste si užili všechny potřebné vlastnosti a zároveň si ho naplno vychutnali.

Zdroj: tudasfaja.com

Sdílejte článek