David Hampl
28 listopadu, 2022
, ,

Tornáda patří mezi přírodní katastrofy, které jsou z určitého pohledu úžasnými jevy. Jsou dokonce lidé, kterým se říká „lovci tornád“, a dokumentují jejich řádění. Mezi skupinu, která děsivou sílu poryvů větru natáčí, patří i Dominator Drone, který monitoruje přírodní katastrofy pomocí kamery v dronu. Následně ukazuje řádění v celé šíři na sociálních sítích. Pro tentokrát nafilmoval pustošení silným tornádem v městečku Andover v Kansasu ve Spojených státech amerických.

https://madlyodd.com/

Žádné kulisy, tohle je realita

Při pohledu na video může mít někdo pocit, že se právě dívá na hollywoodský katastrofický film a po jeho skončení odejde spokojeně domů, přičemž jistě tento snímek dobře dopadne. To ale není případ tornáda, které vzniklo na konci dubna v městečku Andover, které tvoří předměstí největšího kansaského města Wichita. Po několika desítkách minut řádění větrného živlu nezůstal kámen na kameni. V širokém pásu nezůstaly žádné budovy nebo stavby, vše vzal nenávratně vítr s sebou.

https://madlyodd.com/

Trosky z nebe

Na záběrech je zřetelně vidět, jak vzniká rotující sloupec vzduchu, který bere v bouři vše, co mu stojí v cestě. Právě pruh, kterým tornádo prochází, je nejvíce poškozen, problémem jsou i padají trosky budov, aut nebo jiných věcí z nebe. Děsivé záběry také ukazují, jak se tornádo v čase mění, zatímco chvíli je široce rozprostřené po krajině, v mžiku tvoří úzký sloupec, který nabírá na ještě větší síle. Střechy nebo celé budovy pak bere do výšky jako peříčka a letí vzduchem, než dopadnou na zem.

https://madlyodd.com/

O stupeň slabší než na Moravě

Podle Fujitovy stupnice bylo kansaské tornádo z letošního dubna o jeden stupeň slabší než loňské, které postihlo jižní Moravu. Město Andover v Kansasu se nachází v oblasti, kde k tornádům dochází, během posledního bylo zničeno asi 100 budov, nikdo nebyl fatálně zraněn. Natočené video z dronu není první, které se objevilo, je však unikátní vzhledem k detailním záběrům, na kterých je vidět hlavní vír i vedlejší víry, které hlavní poryv provází.

https://madlyodd.com/

 Zdroj: madlyodd.com     

Sdílejte článek