Máte na nehtech rýhy? Musíte rychle jednat!

Vzhled nehtů může říct hodně o vašem zdraví. Tělo používá mnoho signálů k tomu, aby vám sdělilo, že je něco špatně. Jednou z možností, jak rozpoznat zdravotní problémy, je podívat se na nehty. Jestli na nich uvidíte rýhy nebo skvrnky, měli byste se mít na pozoru. Znamená to, že se s vaším tělem něco děje. Řekneme vám, co musíte udělat a co rýhy znamenají.

Nehty se přirozeně mění věkem

Správná péče o nehty je velmi důležitá pro jejich vzhled i zdraví. Nevhodná strava nebo špatná péče může způsobit, že se na nich objeví rýhy. Rýhy mohou signalizovat také vážnou nemoc, která se ve vašem těle objevila a možná o ní zatím ani nevíte. Může se jednat o cukrovku nebo srdeční ischemii. Obě nemoci jsou velmi vážné, a proto nesmíte stav nehtů podceňovat.

Musíte ale počítat také s tím, že nehty se během věku mění. S přibývajícím věkem ztrácejí hladkost, začínají se více štěpit, jsou silnější nebo tenčí. A objevit se mohou také pruhy na nehtech. Zdravé nehty jsou jen záležitostí estetiky, ale také zdraví celého těla. Mějte na paměti přirozené změny, ale zároveň vzhled svých nehtů nepodceňujte.

Čtěte také: Věděli jste, že existuje takzvaná spánková kalkulačka? Díky ní zjistíte, kdy si máte jít lehnout, abyste byli druhý den svěží

Co znamenají svislé rýhy na nehtech?

www.shutterstock.com

Jestli vidíte na svých nehtech změny, měli byste se zamyslet hlavně nad svým jídelníčkem. Změny mohou znamenat, že ve vašem těle chybí určité vitamíny nebo minerály. Většinou se jedná o vitamíny skupiny B, zinek nebo železo. Některé léky mohou také ovlivnit stav vašich nehtů. Proto je důležité, abyste jim věnovali dostatek pozornosti.

Vertikální rýhy jsou znakem dehydratace. Dodejte do svého jídelníčku hodně čisté vody a potraviny, které jsou bohaté na železo, zinek a vitamíny. Jestli to nepomůže, navštivte lékaře. Rýhy mohou být signálem onemocnění, např. lupénky, hypotyreózy, poruchy trávicího systému nebo oběhového systému. Lékař vás zkontroluje a zjistí, o jakou příčinu se jedná ve vašem případě.

Zdroj: webniusy.com