Mateřské mléko inaktivuje virus SARS-CoV-2, tvrdí studie

Vědci z jedné univerzity v Torontu zjistili, že běžná technika pasterizace mateřského mléka může pomoci v boji proti novému typu koronaviru, který způsobuje COVID-19. Může to být první důležitá zpráva v odborné literatuře a dopadu pasterizace lidského mléka na koronaviry. Toto zjištění ujistilo rodiče a rodiny, které používají mateřské mléko z mléčných bank ke krmení svých kojenců, že se nemusí bát o bezpečnost jeho použití.

Ženy se nemusí bát kojit, i když jsou pozitivní na COVID-19

V Kanadě například dokrmují novorozence s velmi nízkou porodní váhou v nemocnicích pasterizované mateřské mléko. Dělají tak v případě, že matka není schopna dítěti dát tolik mléka, kolik potřebuje. I když mají ženy potvrzený COVID-19, i nadále jim je doporučováno, aby pokračovaly v kojení svých dětí.

Studie, která byla zveřejněna v kanadském časopise, potvrzuje, že mateřské mléko, které je pasterizované, nemůže přenést COVID-19 na kojence, kterému je toto mléko podáváno. Žena, která je pozitivní na COVID-19, může darovat mateřské mléko pomocí mléčné žlázy nebo odsávačky a nádoby na mléko.

Čtěte také: Svědí vás často dlaně? Zjistěte, co to znamená!

Celkově porodnice bojují s nedostatkem mateřského mléka, které by mohly poskytnout matkám, které nemohou z nějakého důvodu kojit. Je třeba tak v dnešní době vyvinout úsilí, aby ochránily přísun mateřského mléka. Tvrzení, že i když má žena COVID-19, tak může mléko darovat, je v tomto směru důležité. Mléčné banky mají mateřského mléka nedostatek a zásoby budou teď velmi důležité. Naposledy tyto banky čelily výzvám z pandemie ohledně HIV/AIDS.

Ani těhotné ženy se nemusí ničeho obávat

Těhotné ženy mohou být v současné situaci vystrašené, zejména pokud mají rodit během následujících několik dní. Není však důvod k obavám. Stačí, když budou budoucí maminky dodržovat několik doporučení. Navíc aktuálně nejsou k dispozici žádné údaje, které by měly těhotné ženy vystrašit:

  • Žádné údaje o zvýšeném riziku potratu
  • Žádné údaje o zvýšeném riziku vrozených vad
  • Zkušenosti zdravotníků a vědců s jinými typy koronaviru neprokázaly žádné souvislosti s rizikem potratu

Také jiné studie dokázaly, že pasterizací mléka se vir zničí

Vědci studovali několik desítek žen, které prodělaly COVID-19, aby zjistili, jestli je možný přenos viru z mateřského mléka na kojence. Od března do května se do studie zapojilo 18 kojících žen. 17 z nich prodělalo nemoc COVID-19 symptomaticky, což znamená, že se u nich objevily příznaky onemocnění. Matky posílaly několik vzorků, celkem jich bylo ke studii zkoumáno 64.

Vzorky byly testovaný molekulárně biologicky na přítomnost RNA viru této nemoci. Vědci našli přítomnost tohoto viru pouze v jednom vzorku. V žádném ze vzorků nezjistili množení virové RNA. Množení se objevilo pouze u kontrolních vzorků, kdy k mateřskému mléku přidali virové kultury COVID-19. Pasterizace mléka ale zabránila množení viru také u těchto vzorků. Pasterizace může zabránit šíření viru, i když je mateřské mléko silně virem nakažené.