Mikroorganismy i méně masa, tyto výrobky musí z pultů obchodů zmizet

Při nákupu každý spotřebitel věří, že prodávané potraviny jsou kvalitní a uvedené údaje na výrobku odpovídají skutečnosti. Garantem těchto informací musí být samotný prodejce a pravidelnou kontrolu, aby tomu tak bylo, provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Tento státní úřad kontroluje zemědělské výrobky, potraviny nebo tabákové výrobky a pravidelně informuje o výrobcích, které z rozličných důvodů nevyhovují obsahem, přítomností zakázaných látek nebo zvýšeným obsahem účinných látek, chemikálií nebo pesticidů. A jaké výrobky se dostaly na pranýř v poslední době?

Krevety s úlomky kovů

Preventivně přistoupila společnost Makro Cash & Carry ČR s.r.o. na stažení loupaných krevet z trhu, protože v šarži s minimálním datem trvanlivosti do 5. 3. 2024 mohlo dojít ke kontaminaci masa s kovovými úlomky. Jedná se o výrobek s názvem Krevety koktejlové loupané se střívkem o obsahu 800 gramů od společnosti Aspius spol. s.r.o. Zákazníci, kteří daný výrobek zakoupili jej mohou vrátit až do konce července a budou jim vráceny peníze.

https://www.kupi.cz/

Mikroorganismy v ledové tříšti

Obdobně se rozhodla společnost Makro Cash & Carry ČR s.r.o. stáhnout ze svých pultů ledovou tříšť, která neprošla mikrobiologickým laboratorním šetřením. Stejně jako v případě krevet lze tento výrobek vracet až do konce července letošního roku. Jedná se o výrobek společnosti Ice service s.r.o. s názvem Ledová tříšť mražená (1 x 5 kg s datem trvanlivosti 8. 11. 2023).

Čtěte také: I přes fyzickou aktivitu a zdravý životní styl můžete být nemocní

Méně masa, než je na etiketě

Oblíbenou šunku Italiamo Prosciutto Crudo musí stáhnout po kontrole SZPI řetězec Lidl. Etiketa výrobku s šarží FA2211809 a datem spotřeby 27. 7. 2022 uvádí, že na výrobu 100 gramů šunky bylo použito 194 gramů vepřové kýty, podle kontrolorů je však realitou pouze 142,5 gramů masa. Z toho důvodu se jedná podle inspektorů o klamání zákazníků, výrobek musí být stažen z prodeje. Společnost Lidl navíc bude muset zaplatit pokutu v rámci správního řízení.

https://www.kupi.cz/

Zdroj: kupi.cz