Na výchovu dětí musí být dva. Co dělat v případě neúplné rodiny?

Neúplné rodiny jsou v současnosti velmi běžným jevem. Není to dobře, ale někteří rodiče společně nedokáží fungovat a vychovávat děti. Děti tím vždy trpí nejvíce, i když jsou za to zodpovědní nejméně. Odráží se to nejen na jejich dětství, ale také dospělém životě. To by si měli uvědomit všichni rodiče, kteří se rozvádí nebo přemýšlí o tom, že ze života svých dětí úplně odejdou.

Nepřítomnost rodiče v rodině je vždy problém

Podívejme se na příklad. Otec odejde od rodiny, protože nedokáže unést zodpovědnost za své dvě děti. Nechce s nimi mít práci a všechno nechá na jejich matce. Ta musí najednou sama vychovávat dvě děti, pracovat, pečovat o domov a na všechno je sama. Jakmile nedostane žádnou podporu od rodiny nebo přátel, bude to zvládat jen velmi těžko. A samozřejmě bude mít také velmi málo času na své děti, protože peníze jsou v dnešní době extrémně důležité a žít se bez nich nedá.

pukuotukas.com

Dědeček převzal roli otce

V případě jedné rodiny se stalo, že se do výchovy zapojil dědeček. S dětmi si vždy hrál, trávil s nimi čas a působil jako jejich vzor. Prakticky na sebe vzal znovu roli otce, i když se jednalo o jeho vnoučata. Tato situace v žádné rodině není ideální, ale každé dítě potřebuje v životě mužský i ženský vzor. Když to nemůže být otec, měl by ho nahradit dědeček (nebo jiný muž). Po smrti dědečka již nebyl sice s dětmi, ale v jejich srdci žije dodnes. A dodnes je pro ně velmi důležitým vzorem.

Čtěte také: Vězni vzali spravedlnost do svých rukou a potrestali vraha malého dítěte

Na výchovu rodiny je potřeba celá vesnice

Říká se, že na výchovu dětí potřebujete celou vesnici. A je to pravda. Jakmile kolem sebe máte rodinu (i bez partnera), sousedy a přátele, dokážete cokoli. Nejde jen o to, že máte k dispozici neustále hlídání. Děti se díky tomu mohou mnohem lépe socializovat, poznávat i jiné rodiny a rozvíjí se úplně jinak. Žádný rodič by neměl být na všechno sám. Jestli jste zůstali bez partnera, kontaktujte svou rodinu nebo si najděte skupinu přátel, kteří budou stát po vašem boku.

Zdroj: pukuotukas.com