Nadměrné pocení může mít i zdravotní příčinu, odhalte ji včas

Pocení sice nepatří k nejpříjemnějším projevům těla, ale i tak jde o velmi přirozený a nezbytný fyziologický proces. Umožňuje našemu tělu odvádět teplo a ochlazovat se, ale má také schopnost odstraňovat z těla některé odpadní látky. Obvykle se z našeho těla denně nepozorovaně uvolňuje půl litru tekutiny.

Psychický stav pocení ovlivňuje

Intenzitu pocení může ovlivnit spousta věcí, a to od fyzické aktivity přes venkovní teplotu až po psychický stav. Někdy se ale potíme ve větší míře, než je obvyklé. Co by mělo vyvolávat obavy a co je ještě normální? Například ve stresové situaci se obvykle potíme více, jelikož naše srdce bije rychleji. S tím souvisí i rudnutí v obličeji a chvění v končetinách. Pokud jsou tyto projevy spojené s konkrétní situací, například zkouškou nebo důležitou prezentací, není třeba se obávat.

Pokud k takovému pocení a zrychlenému tepu dochází bez větší příčiny, může se jednat o úzkostný stav. V takovém případě je lepší se obrátit na odborníka a najít jádro těchto problémů. Nadměrné pocení bez ostatních průvodních projevů může být ale také příznakem některé nemoci nebo změny v organismu. Na co byste si měli dát pozor?

Na vině může být hypertyreóza

Štítná žláza je orgán umístěný na přední straně krku. Hraje důležitou roli v produkci hormonů a regulaci metabolických procesů. Pokud dojde k její nadměrné aktivitě vlivem zdravotního stavu, začne produkovat více hormonů. Kromě nadměrného pocení se objevuje hubnutí, podrážděnost, neklid, zrychlený tep, bolesti svalů a nepravidelnost menstruačního cyklu u žen.

Při nástupu nebo ukončení menstruace a během těhotenství také dochází k hormonálním změnám, které výrazně ovlivňují fungování ženského těla. V takových případech se pocení může přirozeně zvýšit. Navíc nadledvina, stejně jako další orgány produkující hormony, může trpět poruchou. V takovém případě můžeme také pozorovat nadměrný příjem vody, který rovněž způsobuje zvýšené pocení.

Pomohou i drobné změny

Pokud u sebe zpozorujeme nadměrné pocení bez zjevné příčiny, rozhodně je nasnadě návštěva odborníka, který může najít pravou podstatu problému, ať už duševního nebo fyzického. Jakmile k tomu dojde, může začít léčba. Kromě toho je důležité přijmout některá opatření, která mohou tento nepříjemný příznak zmírnit a usnadnit každodenní život. Při jejich dodržování se pocení může značně zlepšit.

Je důležité vyhýbat se oděvům z umělých vláken a botám z umělé hmoty, protože neumožňují pokožce dýchat a jen ještě zvyšují míru pocení. Také tím může dojít ke vzniku kožních plísní. Raději volte prodyšnou bavlnu, len a další přírodní materiály. Stojí také za to zjistit, zda vám nepůsobí problémy některý mycí nebo hygienický prostředek, který používáte. Najít ten nejlepší antiperspirant může vyžadovat trochu experimentování, ale rozhodně stojí za tu námahu.