Dnešní článek je věnován zvykům, které ničí naše mozkové funkce, a že jich není málo. Mozek je strojem našeho těla, je velmi důležitý, abychom byli schopni komunikovat, chodit, hýbat se a vykonávat vše, co běžně chceme vykonávat. Pokud mu ale poskytujete špatnou péči a ničíte ho neblahými návyky, může začít slábnout a poškozovat se. Přečtěte si, co nejvíce vašemu mozku škodí, a jednejte, dokud to jde. Níže jsme připravili několik málo škodlivých návyků.

Snídaně je základem dne

V Japonsku byla provedena studie, která zkoumala lidi, kteří pravidelně vynechávali snídani. Tito lidé měli až o 36 procent vyšší riziko vzniku tragické mozkové mrtvice. Bez nedostatku energie, ale i ostatních živin, jako jsou bílkoviny, vitamíny a minerály, a to dlouhodobě, má mozek velké potíže s přijímáním nových informací, špatnou paměť a špatně porozumí vizuálním a prostorovým porozuměním. Zřejmě je to tím, že většina z nás žije hektický život, ale zabrzděte, zdraví máte jen jedno! Raději o chvíli dříve vstaňte a nasnídejte se.

Přejídání se

Nedostatek jídla, ale i mnoho jídla škodí. Jedná se především o ta jídla, která nejsou zvlášť výživná. V takovém případě se v mozku neaktivují hormony, které mají za úkol zvyšovat hladinu sytosti. Mozek tak dál prahne po další várce jídla, aby dosáhl své výživové funkce. Takže pokud po nevydatném jídle máte znovu hlad a opět zaženete chutě nevyváženým jídlem, nejen, že si zaděláváte na parádní přírůstek hmotnosti, ale také významně snížíte funkce mozku. A co je nejhorší? Tímto způsobem se můžete projíst takzvaně k demenci.  

Kouření

Nejen, že jste na nikotinu a jiných látkách závislí, ale také bylo provedeno mnoho studií, které zkoumaly spojitost mezi mozkem a kouřením a bylo prokázáno, že kouření má negativní vliv na takzvanou perspektivní paměť. To je ta paměť, která vám ulehčuje vzpomenout si, kam jste si dali brýle či že máte jít večer na důležitou večeři. Studie ukázaly, že kuřáci, kteří vykouří pět cigaret denně a to dlouhodobě, mají s touto mozkovou funkcí potíže. To je ovšem jen jedna část působení. Dále cigarety působí celkově negativně na zdraví a způsobuje velké množství závažných onemocnění, takže pokud se máte rádi nebo máte rádi vaše blízké, nikdy není pozdě na to, abyste přestali kouřit. 

Přijímáte mnoho cukru

I tato spojitost mezi mozkem a rafinovaným cukrem byla prozkoumána vědci. Ti přišli na to, že nadměrná konzumace cukru každý den vede k obezitě, zánětu v těle, rakovině, ale také k negativnímu vlivu na nervový systém a může se rozvinout Alzheimerova choroba. To je jistě pádný důvod k omezení cukru. 

Nekomunikujete s ostatními

Pokud s lidmi nekomunikujete, nečtete nebo například neluštíte křížovky, váš mozek může zakrnět a bude velmi rychle stárnout. Doporučujeme, abyste každý den komunikovali s lidmi. Tímto způsobem dokonale stimulujete mozek. 

Sdílejte článek