Nejlepší vybavení pro začínajícího hráče airsoftu

Airsoft je sport, který vyžaduje vybavení, proto jsme pro vás připravili průvodce jeho nejdůležitějšími částmi. Bude se hodit pro začínající hráče, kteří teprve plánují začít své airsoftové dobrodružství. Pomůže vám vybrat základní vybavení, bez kterého se do hry nepustíte.

Jaké vybavení a doplňky potřebujeme ke hře?

Každý hráč airsoftu si musí pořídit základní airsoftový set. Není nijak zvlášť obsáhlý, protože obsahuje pouze zbraně s příslušenstvím (zásobníky, nabíječky/green gas nebo CO2 bombičky), ochranné brýle a kuličky, tedy airsoftové střelivo. Vybrat první airsoftovou zbraň není snadný úkol, protože na trhu máme k dispozici stovky modelů: od airsoft pistole až po odstřelovací pušky. Liší se nejen typem zbraně, kterou představují, ale také parametry, pohonem a funkcemi.

Typy airsoftových zbraní

Hlavní rozdělení se provádí podle typu pohonu, a to manuální, elektrický nebo plynový. Manuální repliky mají nejjednodušší konstrukci a jsou většinou nejlevnější variantou. Jsou poháněny pružinou a po každém výstřelu je musíme znovu nabít – lze tedy vystřelit pouze jednou.

Plynové airsoft zbraně jsou poháněny oxidem uhličitým nebo plynem green gas. Využívají kompresních a expanzních vlastností plynů, které vytlačují BB ze zbraně. Mohou být vybaveny více funkcemi, ale pro začínající hráče mohou být spíše na škodu. Plyn je také citlivý na změny počasí a při nízkých teplotách může ztratit své vlastnosti.

Z tohoto důvodu jsou nejoblíbenější volbou elektrické zbraně – zejména útočné pušky, jako jsou AK nebo M4. Fungují efektivně po celý rok, dávají nám spoustu příležitostí na bojišti a jsou dostupné v různých cenových kategoriích, takže si každý najde tu svou. Vybírají si je nejen pokročilí hráči, ale i začátečníci – je to pro ně ta nejlepší varianta.

Brýle, kuličky a doplňkové airsoftové vybavení

Ochranné brýle jsou prvkem výbavy, bez kterého nás nepustí do hry. Musí vyhovovat balistickým normám, což znamená schopnost zastavit letící projektil – v tomto případě kuličku. Na druhou stranu, airsoftové střelivo se skládá z plastových nebo biologicky odbouratelných 6mm kuliček, které mohou mít různou hmotnost a jsou přizpůsobeny síle zbraně. Čím je menší, tím by měly být kuličky lehčí – to je obecné pravidlo.

Na úplném začátku vašeho dobrodružství s airsoftem se také vyplatí vybrat si pár doplňků, které nejsou povinné, ale určitě užitečné. Speciální taška nebo pouzdro na zbraň nám umožní její pohodlné uložení a bezpečnou přepravu. Díky němu omezíme znečištění, které se může dostat do vnitřních mechanismu zbraně, a zabráníme mechanickému poškození. Mnoho hráčů se také rozhoduje pořídit si chrániče, rukavice nebo opasek na vybavení – pro ještě větší komfort při hře.