David Hampl
31 července, 2020

Svědění kůže je velice nepříjemné kdekoliv na těle. Může být způsobené celou řadou zjevných i na první pohled nezjevných faktorů. Velmi častou příčinou bývá poštípání hmyzem, nebo třeba alergická reakce. Občas ale kůže svědí i přesto, že nejsme exponovaní žádnému alergenu. V těchto případech je pak nasnadě zbystřit a při dlouhodobých obtížích navštívit i lékaře specialistu.

Jaké jsou nejčastější příčiny svědění

Svědění mohou způsobovat například:

  • Alergie a dermatitidy: při kontaktu s alergenem dojde ke svědění, a i případné vyrážce. Mezi alergeny můžete zařadit některé léky, rostliny, potraviny, nebo třeba i hmyzí bodnutí. Co se týká atopické dermatitidy, ta je vrozená a může být ovlivněna i vnějšími vlivy životního prostředí.
  • Poruchy funkce štítné žlázy: pakliže v krvi dojde k hormonální nerovnováze v důsledku poruch štítné žlázy, může dotyčný pociťovat svědění, pozorovat zarudnutí i suchost kůže kdekoliv na těle.
  • Jaterní obtíže: i zhoršená funkce jater se může projevovat nenadálým svěděním pokožky.
  • Onemocnění ledvin: svědění zapříčiní i nedostatečná funkce ledvin. V tomto případě se z těla dostatečně nevylučují toxiny, ty se hromadí v těle a dochází právě k nepříjemným svědivým projevům na pokožce.

Se svěděním se může potýkat i člověk, který je vystaven extrémním vlivům počasí (nadměrné teplo, nebo mráz), nebo trpí nedostatkem vitamínů a minerálních látek. Svědivé pocity bez zjevné příčiny jsou spjaté i s psychickými potížemi, mezi které můžeme zahrnout deprese, úzkostné stavy, nebo třeba jen přemíru stresových vlivů. Ani nedostatek spánku nebude mít blahý vliv.

Další možné důvody, proč bojujete se svěděním pokožky

Svěděním mohou trpět i ženy, které prochází obdobím klimakteria. V tento čas totiž dochází k značným hormonálním změnám v organismu. Kůže nejen svědí, ale v některých případech je i suchá a zarudlá. I maminky v očekávání občas bojují s projevy svědění kůže. To je často způsobené zvýšenou spotřebou tekutin v organismu. Dostatečný pitný režim by měl vše spravit. Zpozornět by měli při svědění kůže hlavně lidé s diabetem. Může se jednat o zvýšenou hladinu cukru v krvi. Přídatným příznakem u diabetů je obvykle i tvorba plísní kdekoliv na těle.

Jak svědění kůže řešit?

Pakliže mají svědivé projevy jasnou příčinu a objevuje se i zarudnutí, například po bodnutí hmyzem, je dobré si opatřit speciální zklidňující masti. Také v mnoha případech pomohou volně prodejné léky proti projevům alergií, svědění a kopřivce. Pokud i přes použití těchto přípravků obtíže přetrvávají, je vhodné kontaktovat lékaře a nechat se vyšetřit ošetřujícím lékařem, který dotyčného pošle případně k dermatologovi, nebo alergologovi. V některých případech se přistupuje i k dalším vyšetřením, aby se vyloučily závažnější příčiny svědění pokožky.

Sdílejte článek