Nepodceňuje poškození nervů a věnujte pozornost uvedeným příznakům

Nervový systém je pro fungování lidského organismu naprosto klíčový, díky nervům je celé tělo propojené a mohou být vysílány signály zejména z mozku a míchy. Nervy jsou nepostradatelné pro přenos informací, optimální činnost všech orgánů a také například pro rozpoznávání bolesti.

Příčiny a příznaky poškození nervů

Příčin poškození nervů je celá řada, například

  • nedostatek některých vitaminů
  • některá onemocnění, například AIDS, žloutenka typu C nebo diabetes
  • neúměrná konzumace alkoholu
  • následek úrazu
  • infekce, nebo
  • některé léky podávané při léčbě nádorových onemocnění.

Pokud jde o příznaky poškození nervů, jakmile se některý z níže uvedených objeví, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc, protože při včasném zahájení léčby je možné závažnějšímu poškození nervů úspěšně předejít.

Čtěte také: Tento nápoj je nejen skvělou volbou pro chladné dny, ale také obsahuje řadu zdravotních benefitů

Svalová slabost

Je možné, že zjistíte, že na rozdíl od dřívějška máte problém pohnout některou částí těla. Buďto to bude obtížné nebo dokonce nemožné. Příčinou tohoto stavu může být právě zasažení motorických nervů, jejichž následkem je pak svalová slabost nebo případně dokonce až svalová paralýza. Pokud máte problém s chůzí, protože se cítíte zmatení nebo slabí, přičemž vás může i silně bolet hlava a můžete trpět rozostřeným viděním, mohou to být příznaky infarktu. V takovém stavu se doporučuje co nejdříve přivolat lékařskou pomoc.

Bolest jen v jedné noze

Víte, jak poznáte, že vás trápí ischias, kterému se také lidově říká houser? Projeví se obvykle tak, že začnete cítit prudkou a neustupující bolest, často pálivou, která postupuje ze spodní části zad až do jedné dolní končetiny. Příčinou vzniku těchto potíží může být také diabetes.

Pocity pálení, brnění a necitlivosti

Pokud se dostaví pocity pálení, brnění a necitlivosti, které postupují od chodidel do nohou a od dlaní dále do paží, může se jednat o prvotní příznaky poškozených nervů. Někdy se stane, že se tyto pocity dostaví i během noci, ale pokud jsou vyvolány jen nesprávnou polohou těla, brzy odezní. Pokud se však tyto pocity častěji opakují nebo neustávají, je třeba obrátit se na lékaře.

Podezřelá nešikovnost

Na poškození nervů může upozornit také nešikovnost, která pro vás dosud vůbec nebyla typická. Možná náhle častěji padáte nebo máte problém udržet rovnováhu. Někdy můžete ztratit i cit v nohou, což vám znemožní vyhodnotit terén a adekvátně se v něm pohybovat. Také se může stát, že vás postihne třes nebo svalová ztuhlost. Je třeba neotálet a nechat se raději vyšetřit, aby mohl lékař tyto příznaky včas vyhodnotit a nasadit optimální léčbu.