Nepodceňujte bolest hlavy, ucpaný noc, a kašel

Sice je pro chlapy rýmička smrtelná nemoc, ale kdo by s tím šel k lékaři. Doma s tím otravujeme celou rodinu, vyžadujeme 24hodinovou péči, klid, vlídné slovo a zacházení, a hlavně aby nás někdo politoval. A i když víme, že za týden, nebo 7 dní jsme fit, tak si svoji chvíli opečovávání občas vybereme. Pozor na to, když nám teplota nechce spadnout pod 38°C, začne se nám špatně dýchat, bolí nás na hrudi, hlava nám třeští, a kašel je tak úporný, že si můžeme vykašlat plíce.

Kdy už to není nachlazení, ale zápal plic

Příznaky jako kašel, bolest hlavy, horečka, ucpaný noc má mnoho chorob, který způsobují jak viry, tak bakterie. Rozdíl mezi těmito nemocemi je však velký. Nachlazení, nebo chřipku můžeme vyléčit aspirinem, paralenem, zápal plic však vyžaduje nasazení antibiotik. Chřipka i zápal plic provázejí vysoké teploty. U chřipky však do 4 dnů teplota klesne i po používání paralenu, ale u zápalu plic nikoliv. Neměli bychom tedy riskovat, a i s podezřením na chřipku zajít k lékaři. Ten jednoduchým CRP testem zjistí, zda je to jen chřipka, nebo zápal plic.

Poctivý zápal plic nás může zabít

Ano je to tak. když se zápal plic neléčí, přemnoží se v těle bílé krvinky, aby pomohli tělu zabít viry, které nemoc způsobily. Jenže jejich přemnožením nám hrozí, že dojde k selhání ledvin. Tím vlastně dojde k otravě těla vlastními zplodinami látkové výměny, a sespi organizmu. Nemocný člověk pak může zemřít. To se stalo i Shawn Borroughovi, který podcenil příznaky zápalu plic. Myslel si, že má chřipku, a klidně chodil dál do práce, a to proto, aby zabezpečil rodinu. Když zkolaboval, nemohl dýchat, lékař nařídil okamžitou hospitalizaci, a jelikož byl jeho stav vážný, byl připojen na umělou plicní ventilaci. Když antibiotika zabrala, jeho stav se zlepšil, a byl propuštěn do domácího léčení. Nakonec se vyléčil.

Čtěte také: Vyhněte se těmto potravinám, způsobují předčasné stárnutí

Berte jeho případ jako varování

Zde názorně vidíte, že se nevyplatí podcenit příznaky, které mohou být podobné jak chřipce, tak zápalu plic. Vím, že to bude znít jako klišé, ale zdraví se nedá žádnými penězi nahradit. Proto, když pocítíte příznaky podobné těm, které jsme výše zmiňovali, a váš stav se po nejdéle 4 dnech nelepší, neváhejte, a zajděte si ke svému lékaři, aby vás prohlédl, a stanovil, zda jste opravdu neonemocněli zápalem plic. Vaše léčení, nejenže bude kratší, ale i nemoc nebude mít tak dramatický průběh.