David Hampl
11 září, 2020

Žaludek i játra jsou každý den vystavovány velké zátěži. A co teprve během oslav, letních grilování, veselých večírků, které dávají našemu tělu zabrat. Abychom mu vyrovnávání s touto zátěží usnadnili, je dobré pravidelně nasadit očistu těchto orgánů. Skvělou zprávou je, že do očisty se můžete pustit zcela nenásilným a přírodním způsobem. Vyzkoušejte osvědčený způsob, který vám pomůže.

Švestky a šípkový sirup

Pokud jste se pro očistu rozhodli ze zdravotních nebo jen preventivních důvodů, vyzkoušejte jednoduchou metodu, která je ale velmi účinná. Budete potřebovat pouze sušené švestky a šípkový sirup. Švestky vařte v 1,5 litru na mírném ohni asi 40 minut. Po uplynutí doby vyjměte ovoce, přidejte 15 g chilli a znovu přiveďte k varu. Výslednou tekutinu přiklopte poklicí. Celý hrnec zabalte do starého ručníku a nechte zhruba 5 hodin stát.

Do připraveného základu přidejte alespoň 1 litr vroucí vody a 50 ml šípkového sirupu. Vše dobře promíchejte a máte hotovo. Tento elixír je třeba pít teplý, a to 2 hodiny po každém jídle v množství asi 100 ml. Očista by měla trvat 12 dní. Po této době se doporučuje alespoň třítýdenní přestávka a pak proces znovu podle potřeby opakovat.

Dostatek vlákniny

I když zrovna nepodstupujete očistu, můžete konzumovat pravidelně potraviny, které organismus přirozeně čistí. Takovým příkladem je třeba vláknina. Ta má skvělý vliv na žaludek a celý trávící trakt. Její předností je, že ze stěny žaludku a střev shrne vše nepotřebné, co na nich ulpívá. Velký obsah vlákniny najdete v jahodách, luštěninách, lněných semínkách, v kořenové zelenině a dalších potravinách.

Vynechejte kofein a alkohol

Tělu velmi prospěje také občasná očista bez kofeinových nápojů a alkoholu. Nemusí jít o detoxikační program, stačí jen tělo méně zatěžovat, aby mělo čas se dostatečně zregenerovat a pročistit. Uvidíte, že se už po pár dnech budete cítit lépe.

Sdílejte článek