Určitě znáte tu chvíli, kdy se vám chce nutně na malou, zrovna ale nemáte možnost nebo jste venku a domů je to ještě pěkný kus cesty. Zadržování moči je v mnoha ohledech velmi nezdravou záležitostí. Může vám přinést velké zdravotní komplikace, dotýkají se především ledvin nebo močových cest.

Když není v blízkosti toaleta

Určitě se může stát, že nemáte zrovna v blízkosti toaletu nebo jste zrovna na cestě domů, ale nutkání na malou je stále větší a větší. Tento stav může potkat každého z nás a vašemu zdraví neuškodí, pokud se neopakuje často. Pokud se ale z takového stavu stává rutina, může velmi škodit vašemu zdraví. Pravidelné potlačování močení vede k velkým problémům v oblasti močových cest, měchýře nebo ledvin.

Urologové na základě studií jasně ukazují, že zdravý dospělý člověk dokáže zadržet asi půl litru vody. Po překročení takového objemu člověk pocítí nutkání močení. Pokud ve vaší blízkosti v této chvíli není žádná toaleta, tělo automaticky zatne svaly v oblasti pánve a zadrží moč do doby, než bude možné vyprázdnění. Časté potlačování nutkání na malou může pomoci k několika komplikacím:

  • tvorba ledvinových kamenů
  • inkontinence a povolení svěrače
  • prasknutí močového měchýře
  • infekce v močových cestách

Nejčastějším problémem je infekce močových cest

Infekce v močových cestách je velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. Díky infekci můžete pocítit nepříjemné řezání, pálení nebo píchání v oblasti podbřišku. Řezavá bolest je cítit po celou dobu infekce, nejvíce bolestivé je však každé vylučování moči. Proto každý pacient odkládá další chození na malou, čímž si ještě více komplikuje svůj zdravotní stav.

Vedle inkontinence a ledvinových kamenů vám může zadržování moči přinést i velkou komplikaci v podobě prasknutí močového měchýře. Časté zadržování moči ve velkém objemu může totiž dojít až k samotnému prasknutí tohoto orgánu, což je velmi nepříjemný a také závažný zdravotní problém. V takovém případě je nutný okamžitý zásah lékařů, bez operace se rozhodně neobejdete, navíc hrozí velká infekce v celé oblasti kolem měchýře.

Pokud si uvědomíte možná rizika, která vznikají vlivem zadržování moči, určitě si brzy rozmyslíte, zda si dojdete na toaletu hned nebo ještě chvíli vydržíte.

Sdílejte článek