Objevte blahodárné účinky kaštanů. Léčí ekzémy i bolavé klouby

Podzim už je v plném proudu a vy už asi s dětmi aktivně sbíráte spadané kaštany pro výrobu zvířátek ve škole a letos konečně plánujete i nějaké trendy podzimní dekorace. Věděli jste ale, že kaštany vám mohou prospět i jinak, než jen jako pěkná ozdoba domácnosti? Pokud vás bolívají klouby, trpíte na ekzémy nebo hemeroidy, měli byste zpozornět. Kaštany jsou účinným přírodním lékem na všechny tyto neduhy. Vyrobte si podle našeho návodu léčivou kaštanovou tinkturu.

Kaštanová tinktura má silné antibakteriální a dezinfekční účinky

Mimo to je i účinnou dezinfekcí a pomáhá při řadě onemocnění. Kaštany obsahují aescin, ten chrání buňky před škodlivými látkami. Působí pozitivně i na žíly, takže je tinktura vhodná při léčbě křečových žil a dalších onemocněních oběhového systému. Doporučená denní dávka je 20 – 30 kapek 2 – 3× denně a tinkturu můžete aplikovat také přímo v postižených místech. Jako mazání ji můžete používat také při potížích s klouby, na bolesti svalů, při zánětech kůže a karpálního tunelu.

Další použití kaštanové tinktury

Kaštanová tinktura je také účinná pomoc při léčbě hemeroidů. Stačí denně zředit 10 kapek s vodou nebo čajem. Pomůže také osobám, které trpí na žaludeční křeče. V tomto konkrétním případě se podává 15 – 20 kapek 2 – 3× denně.

Čtěte také: Odborníci varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat nebezpečnou bakterii

Návod na přípravu kaštanové tinktury

Pro přípravu domácí kaštanové tinktury potřebujete:

  • Čerstvě nasbírané kaštany
  • 40% alkohol
  • Skleněnou láhev

Kaštany rozdělte na čtvrtiny (nemusíte je loupat). Zalijte 40% alkoholem a zazátkujte. Uložte láhev do tmy a nechte odležet po dobu 4 – 6 týdnů. Každé dva dny je nutné obsah láhve protřepat. Po uplynutí 4 – 6 týdnů doporučujeme tinkturu přelít do tmavé láhve a můžete začít používat. Dbejte ovšem na to, abyste nepřekročili maximální denní dávku. Jedna dávka by neměla mít více jak 50 kapek.