Odborníci radí, jak se játra snaží dát najevo, že nepracují správně

Játra jsou jedním z největších a také nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Plní velké množství funkcí, například se účastní metabolických procesů, tvoří se v nich žluč a slouží také jako úložiště některých vitamínů a minerálních látek. Nezdravý a rychlý životní styl dnešní doby ale játrům nesvědčí a časem může být příčinou jejich nesprávné funkce, se kterou pak brzy souvisí i mnohé zdravotní potíže. Naštěstí existují určité náznaky, kterými se nás naše játra snaží upozornit, že bychom se o ně měli starat lépe. Mnoho z nás ale těmto informacím nevěnuje příliš velkou pozornost, protože většinou nebolí.

Nažloutlá pleť či oči, tmavá moč

Nažloutlá pleť či oči jsou příznakem zvýšené hladiny bilirubinu v krvi. Nedávné vědecké studie potvrdily souvislost mezi onemocněním jater a těmito problémy. Pokud je pleť a oči hodně žluté, může se jednat o hepatitidu typu B či C. Kromě změny barvy kůže věnujte pozornost také barvě moči. Pokud víte, že nejste dehydrovaní, neboť jste dostatečně pili, a vaše moč je přesto tmavě žlutá, oranžová až hnědá, je to signálem problémů s játry. Tmavší moč může naznačovat, že játra nejsou schopná rozložit bilirubin, což je často vidět u pacientů se selháním jater.

Neustálá únava

Únava je častým vedlejším příznakem mnoha onemocnění, stejně tak je tomu i při potížích s játry. Jedním z častých příznaků, že vaše játra jsou plná škodlivých látek, je právě chronická únava. Pokud se často cítíte slabí, unavení a bez energie, a to i tehdy, když jste odpočívali, mohou být viníkem játra. Zvýšená únava také často souvisí i s tím, že mnoho lidí, které trápí problémy s játry, trpí zároveň i podvýživou a hormonálními poruchami, které k únavě rovněž přispívají a tělo celkově oslabují.

Čtěte také: Bolí vás hlava? Místo bolesti vám prozradí, kde vězí problém

Trápí vás migrény či špatný dech

Gastrointestinální poruchy mohou být příčinou i nejrůznějších bolestí hlavy a migrén. Při potížích s trávením mají totiž játra potíže s distribucí krve v těle, pokud je jejich funkce zpomalena, důsledkem je stoupající tlak do mozku, jehož následkem je bolest. Játra plní také důležitou úlohu při odstranění dusíku, který souvisí s konzumací bílkovinné potravy. V případě, že nepracují správně, hladina dusíku v těle roste a člověk ho pak vylučuje dutinou ústní.

Kolísající hmotnost

V neposlední řadě se potíže s játry mohu projevit také na vaší hmotnosti. Pokud přibýváte nebo zhubnete na váze bez závažnějších změn životního stylu, můžete mít problém s játry. V obou případech je změna váhy důsledkem špatného metabolismu, ke kterému v játrech dochází.