Pití sklenice mrkvového džusu vám zlepší imunitu i stav kůže

Mrkev patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Za charakteristickou barvou stojí beta-karoten a alfa-karoten. Kromě toho obsahuje také vitamíny A, B, C a K a také spoustu vlákniny a minerálů. Vypití jen jedné sklenice mrkvovému džusu denně posiluje imunitu, pomáhá tělu bojovat s volnými radikály, posiluje nervový systém a také zlepšuje zdraví kostí a mozku.

Zbavuje tělo toxinů

Mrkvová šťáva reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, což je způsobené obsahem draslíku. Šťáva detoxikuje játra a zbavuje tělo toxinů, které se neodplaví pomocí ledvin. Antioxidanty obsažené v mrkvové šťávě pomáhají předcházet degradaci buněk, takže i pokožka bude vypadat zářivější a zdravější. Také chrání pokožku před vysycháním a sjednocují tón pleti.

Vitamín K obsažený v mrkvi přispívá k procesu budování bílkovin v těle. Podporuje rychlejší hojení, zejména v případě zlomenin. Fosfor výrazně zrychluje metabolismus a zajišťuje optimální využití energie. Dopřávat by si ji měli i sportovci, jelikož přispívá ke zmírnění bolesti po tréninku. Navíc pomáhá rozkládat tělesný tuk, glukózu a bílkoviny, takže pomáhá při budování svalů a při hubnutí.

Čtěte také: Jak poznáte nedostatek vápníku ve svém těle?

Pomáhá bojovat proti zubnímu kazu

Mrkev obsahuje živiny, které zlepšují schopnost těla bojovat proti bakteriím tvořícím se v ústech a působícím přímo na naše zuby a dásně. Některé obsažené minerály také pomáhají předcházet zubnímu kazu. Vědecký výzkum ukázal, že 100 g mrkve obsahuje asi 9 % vitamínu C, 5 % vitamínu B a 33 % vitamínu A, což napomáhá v boji proti volným radikálům a tudíž i proti rakovině.

Pro udržení zdravého srdce je důležité dopřávat si správné množství spánku, věnovat se přiměřené fyzické aktivitě a snažit se vyhýbat stresu. To vše je vhodné doplňovat zdravou stravou a především mrkví, která je skvělým zdrojem antioxidantů. V neposlední řadě mrkev obsahuje lutein, beta-karoten a zeaxanthin které příznivě působí na zdraví očí. Pouhá jedna sklenice pokryje 400 % denní potřeby vitamínu A, což je nejdůležitější živina potřebná k ochraně zraku.

Jak si džus připravit?

K přípravě mrkvového džusu budete potřebovat dva šálky vody, dva šálky nakrájené nebo nastrouhané mrkve, lžíci citronové šťávy, čajovou lžičku čerstvého nasekaného zázvoru a případně i pár kostek ledu. Všechny ingredience kromě ledu rozmixujte v mixéru. Led přidejte až nakonec. Pijte ideálně ráno ještě před snídaní.