Pitvy odhalily zjištění, že po COVID-19 jsou plíce poškozené a ztvrdlé

Zdálo se, že první vlna koronaviru skončila a už bude klid. Jenže ani zdaleka není vyhráno, protože evropské země v posledních týdnech sužuje druhá vlna onemocnění COVID-19. Neustále probíhají výzkumy, jejichž cílem je odhalit působení viru v lidském organismu. Poslední zjištění lékařů, kteří prováděli pitvy obětí koronaviru, bohužel nevěstí nic dobrého. Údajně dochází ke značnému poškození plic.

Reklama

Jak koronavirus COVID-19 mění plíce a lidské tělo?

  • Extrémní ztvrdnutí
  • Zvýšení hmotnosti plic
  • Zasažení oběhového systému
  • Problémy se srážlivostí krve

Vliv koronaviru na plíce

Už z příznaků, kterými se onemocnění COVID-19 projevuje, je zřejmé, že napadá právě plíce. Úporný suchý kašel dává tušit, že něco není v pořádku. Z počátečních mírnějších problémů se může poměrně rychle rozvinout velmi nebezpečný a silný oboustranný zápal plic. Tehdy virus napadá obě poloviny klíčového orgánu a působí nepříjemné a často život ohrožující změny. Plicní ventilátory tak patří mezi důležitou zdravotnickou pomůcku pro pomoc těžkým případům. I tak se bohužel zdaleka nedaří zachránit všechny.

Reklama

Změny v lidském těle, které nejsou obvyklé

Netypické ztvrdnutí plic, které jsou v normálním stavu měkkým houbovým a výrazně prokrveným orgánem, značí skutečně nepříjemný poznatek. Někteří lékaři se nechávají slyšet, že s ničím podobným se dosud nesetkali. Míra poškození, které je nezvratné navíc znamená jisté omezení i u lidí, kteří COVID-19 přežijí. Takové změny a poškození se nevyskytují ani v případě klasických zápalů plic nebo po prodělání tuberkulózy. To je alarmující zpráva pro následující týdny a měsíce, kdy je v plném proudu druhé vlna, která postupně plní nemocnice pacienty s výraznými problémy.

Problémy se srážlivostí krve

Mezi další komplikace může patřit také problematické srážení krve. Koronavirus tak prokazatelně postihuje nejenom plíce, ale i oběhový systém. To je další klíčová součást lidského organismu, kde při problémům může dojít až k selhání a smrti. Sražená krev totiž dokáže ucpat důležité cévy důležité pro výživu orgánů. Postupně tak dochází k jejich poškození až odumření.

Reklama

Obavy z budoucnosti

Dat a provedených pitev je zatím bohužel stále málo, aby bylo možné jasně specifikovat, co koronavirus skutečně dělá. Jasné však je, že bez dodržování opatření, opatrnosti a vzájemné ohleduplnosti se neobejdeme. Jde totiž o nemoc, která je potenciálně nebezpečná i pro mladší a zdravé jedince. Bohužel to vypadá, že ta nejtěžší část bitvy nás teprve čeká. Jak dobrý bude výsledek přitom záleží z velké části i na kvalitě zdravotnické péče a na tom, jak rychle bude postupovat vývoj léku proti koronaviru. Stejně očekávaná je také účinná vakcína, která snad zabrání případným dalším vlnám této nemoci.

Reklama