Pohybující se skvrny před očima: vídáte je často? Zpozorněte

Občas je vídá každý – drobné skvrnky připomínající mušky, vlákna či pavučinky, které poletují přímo před očima směrem od středu zorného pole. Setkáváte-li se s nimi častěji, pak vězte, že pozornost je namístě. Jednat se může o některou ze závažných očních vad. Jaká je příčina jejich vzniku a které choroby s nimi bývají nejčastěji spjaty?

Kdy jsou skvrny nejviditelnější?

Tyto nepatrné jevy jsou nejpatrnější při pohledu na světlý či jednotný povrch, jako je bílá stěna nebo modrá obloha. Řada těch z nás, kteří se s tímto výjevem setkávají častěji, buď vyhledají pomoc odborníků, v horším případě jej začnou považovat za běžnou součást svého vidění a na tyto drobné úkazy si zvyknou natolik, že je postupně přestávají vnímat. To je, obecně vzato, jedna ze základních vlastností lidského mozku – pokud něco vidíme neustále, zvykneme si na přítomnost daného jevu natolik, že jej nevnímáme.

Možné příčiny

U značného procenta pacientů jsou tyto skvrny různých tvarů způsobeny degenerativním onemocněním lézí sklivce, což je přirozená součást stárnutí organismu. V průběhu života přichází sklivec o svoji homogenitu, což se nejvíce projevuje v jeho středu – proto se mžitky pohybují ze středu zorného pole směrem k periferiím.

Čtěte také: 6 příznaků, že můžete mít krevní sraženinu. Jak ji poznat?

Tyto úkazy, jež bývají lidově označovány jako mžitky, se mohou objevit také u mladších jedinců, a to nejčastěji v případě krátkozrakosti. Příčinou toho je rychlejší degenerace očí, k níž u krátkozrakých běžně dochází. Jednat se však může také přítomnost červených krvinek při krvácení do sklivce – v tomto případě pacient vídá tmavé skvrny. Jednat se může také o následek přítomnosti krvinek bílých, k čemuž dochází při zánětech oka.

Diagnóza

V případě, kdy se s tímto jevem potýkáte již několik let, případně se jejich počet postupně zvyšuje, nepanikařte. Ač je to mnohdy nepříjemné, v tomto případě by se o nic vážnějšího jednat nemělo.

Zpozornit je třeba v případě, kdy se tyto úkazy začnou objevovat náhle, případně pokud se jejich množství zvýší i bez doprovodného oslnění. Zde je namístě navštívit odborníky, kteří s pomocí moderních postupů dokáží spolehlivě odhalit pravou příčinu a pokud je to nutné, zahájit vhodnou léčbu. Kromě neurodegenerativních onemocnění, kam patří roztroušená skleróza, se mohou mžitky objevit i při migrénách, poranění oka (zejména sítnice), hlavy (otřes mozku), v krajním případě mohou indikovat přítomnost nádoru.

Léčba

Pokud vás tyto drobná smítka nijak neobtěžují a neznemožňují běžné vidění, není jejich léčba nutná. K zákroku odstraňujícímu tento jev se lékaři uchylují pouze v případě, kdy jsou mžitky natolik silné, že zabraňují běžnému vidění.

Objevují-li se mžitky spolu s určitým poraněním či infekcí, následkem léčby dané příčiny vymizí.