Poznejte osteoporózu včas a myslete na dobrou prevenci

Osteoporóza je progresivní snižování hustoty kostní tkáně, což vede ke snížení pevnosti kostí. Jde o častější problém, než si můžete myslet. Tímto onemocněním trpí mnoho lidí. Nejohroženější jsou ženy během menopauzy. Osteoporóza nemá po dlouhou dobu téměř žádné příznaky a mnoho pacientů se o ní dozví až ve chvíli, kdy dojde ke zlomenině. Měli byste proto znát známky této nemoci.

https://ohlyad-dnya.net.ua/

Příznaky osteoporózy

Osteoporóza souvisí s úbytkem vápníku v těle. Jeho pravidelné doplňování je proto velmi důležité. Mezi hlavní příznaky této nemoci patří únava, bolesti bederní páteře, kyčelních kloubů a pánevních kostí.

https://ohlyad-dnya.net.ua/

Objevit se mohou onemocnění trávicího traktu, cukrovka, alergie a další. Typické je také šednutí vlasů, špatné držení těla, noční křeče v nohou nebo vznik parodontitidy.

Čtěte také: Jak poznat, že přichází infarkt? Znalosti mohou zachránit život

https://ohlyad-dnya.net.ua/

Prevence osteoporózy pomocí vyváženého jídelníčku

U všech onemocnění je nejdůležitější prevence. V tomto případě jde hlavně o složení vašeho každodenního jídelníčku. Užívat můžete doplňky stravy s vápníkem, ale také potraviny bohaté na tento prvek.

https://ohlyad-dnya.net.ua/

Klíčový je také dostatek vitamínu D a bílkovin. Existují samozřejmě léky, které vám mohou pomoci. Nejlepší je ale zdravý jídelníček.

https://ohlyad-dnya.net.ua/

Do své stravy byste měli zařadit mléko a mléčné výrobky, zelenou zeleninu, špenát, sezam, sójové produkty, lososa, ananas, ořechy všeho druhu, sušené švestky a citrusové plody.

Každý z těchto produktů obsahuje hodně vápníku, bílkovin, vlákniny a mnoha dalších vitamínů a minerálů. Každá z těchto potravin podpoří vaše zdraví a sníží riziko vzniku osteoporózy.

Co byste při osteoporóze neměli konzumovat?

Na druhou stranu byste při onemocnění měli některé potraviny přestat konzumovat. Káva, silný čaj nebo sůl ve velkém množství nejsou dobrou volbou. Stejně tak byste měli odstranit alkohol, sycené nápoje nebo příliš mnoho vitamínů (hlavně vitamínu A). Poslední jmenované může být překvapivé, ale vitamín A přispívá k vylučování většího množství vápníku z těla, což vám během tohoto onemocnění může uškodit.

https://ohlyad-dnya.net.ua/

Zdroj: ohlyad-dnya.net.ua