Poznejte příznaky rakoviny včas. Někdy jsou nenápadné

Rakovina si své oběti nevybírá. Nezáleží na tom, kolik je vám let, jakého jste pohlaví nebo barvy pleti. Mnohdy vás neochrání ani zdravý životní styl. Může se jednoho dne objevit na našem těle a život se v tu ránu obrátí vzhůru nohama. Poradíme vám, jak rozeznat nenápadné signály a být tak o krok napřed. 

Kontrola mateřských znamének

Pihy mohou být také důsledkem opalování nebo stárnutí, ale pokud na sobě objevíte nové skvrny nebo pihy, vyplatí se je občas zkontrolovat i u odborníka. Nemusí za tím být nutně rakovinová degenerace, ale pokud znaménko roste nebo krvácí, měli byste navštívit lékaře.

Bulka

Pokud cítíte, že vám kdekoli na těle roste boule, neberte to na lehkou váhu. Nemusí to být nic vážného, ​​ale může to také znamenat rakovinu. Dávejte pozor, a pokud útvar z těla nezmizí a pokračuje v růstu, zajděte k lékaři. Často se takové bulky dají nahmatat na ňadru nebo v uzlinách.

Čtěte také: Odborníci objevili záhadný zánět, který provází onemocnění COVID-19

Skvrny a pihy

Díky slunečnímu záření je pokožka náchylnější k pihám, ale tato zdánlivě neškodná místa mohou být také problémem, a to hlavně ve chvíli, kdy se příliš rychle zvětšují nebo mají až příliš tmavé zabarvení.

Nafouknuté břicho

Když se pořádně najíte nebo vám přichází období menstruace, je nafouknuté břicho naprosto normální. Stálé a pravidelné nadýmání však již není. Pokud máte pocit, že je situace vážná, jděte raději na vyšetření. Za svou návštěvu nic nedáte a můžete tak předejít vážným komplikacím.

Bolest kloubů

Když se pokusíte vstát a cítíte ztuhlé klouby, není snadné určit přesnou příčinu. Zejména taková situace trápí seniory a sportovce. Zkuste se pohnout a zjistit, jestli bolest pomalu ustupuje. Pokud přetrvává po dlouhou dobu, může jít o vážnější problém, který by vám mohl způsobit pořádné trable v budoucnu.

Nepříjemné bolesti zad

Mnoho bolestí se také může vyvinout z neustálého sezení na pracovišti a pravidelného špatného držení těla. Pokud máte pocit, že vaše záda nemají vážný důvod k bolesti a trápí vás již dlouhou dobu, je na čase se poradit s odborníkem. Neváhejte ani ve chvíli, kdy bolest na čas ustoupí, a pak se opět vrátí. Nemusí se jednat vždy o rakovinu, ale klidně i jiné závažné onemocnění.

Časté a nevysvětlitelné noční pocení

Pokud máte chřipku nebo jste v místnosti, kde je větší horko, je to přirozený proces, ale pokud se pravidelně bezdůvodně probouzíte s oroseným čelem a propoceným pyžamem, může to být známka toho, že vaše tělo bojuje s nějakým vnitřním problémem. Zjistěte důvod a neváhejte zajít k lékaři.

Náhodné intenzivní bolesti

Někdy ani není poznat, odkud pochází bolest. Máte pocit, že by to mohlo být z kloubu, svalu nebo celého těla? Nikdy neignorujte náhlé bolesti, ať se objeví kdekoli. Poraďte se vždy s odborníkem.

Dlouhodobá únava

Pokud se stále cítíte unavení, když jste v noci měli dostatek spánku, je něco špatně. Mohou vám chybět vitamíny nebo minerály. Jakmile se ale i přes jejich doplnění cítíte slabí, může být problém závažnější.

Častá horečka

Jste v poslední době nemocní více než obvykle? Ucpává se vám pravidelně nos, máte kašel a hrdlo v jednom ohni? Příznaky mohou také naznačovat mnohem vážnější věc, než je obyčejné nachlazení.

Slabý močový měchýř

Pokud si všimnete, že chodíte na toaletu častěji než dříve, může to znamenat závažné vnitřní problémy. Sledujte, jak často si chodíte odskočit a pak vše řešte se svým urologem.

Problémy s dýcháním

Začali jste v poslední době výrazně chrápat? Všimli jste si, že při chůzi po schodech lapáte po dechu? Tyto příznaky mohou být také začínající rakovinou. Dech obvykle doplňuje i celkovou slabost.