Předčasně narozené děti mají nyní větší šanci na život než kdy dřív

Na světě se každý den rodí předčasně narozená miminka. Když se jedná jen o pár týdnů, není to tak zlé. Mnohem horší je situace, kdy se dítě narodí ve 14. týdnu. Jeho šance na přežití jsou velmi malé. Právě to se stalo jedné malé holčičce. Naštěstí bojovala statečně a svůj boj vyhrála. Příběhy podobných dětí můžete slýchat hodně často.

Naštěstí medicína již hodně postoupila a dokáže jim pomoci. Mnoho malých dětí v současnosti může přežít jen díky lékařům a zdravotním sestrám, kteří o ně pečují v nemocnici. Většina z nich se po nějaké době může podívat domů se svými rodiči a začít žít normální dětství. Něco takového by před 100 lety nebylo možné.

Velký boj malé holčičky

Poppy Martin strávila dlouhých 102 dnů v nemocnici. Inkubátor se stal jejím dočasným bydlištěm v nemocnici Leicester Royal Infirmary. Lékaři a sestry se o ní starali jako o vlastní miminko. Tato malá holčička se narodila ve 14. týdnu těhotenství, což je velmi brzy. Měla být u matky v děloze ještě mnoho měsíců, ale rozhodla se přijít mnohem dřív.

Čtěte také: Chodkyně ignorovala sanitku když jela na záchranu

„Byl to rozhodně nejděsivější zážitek mého života, protože jsme si zpočátku nebyli jisti, jestli to zvládne. Byla tak malinká. Příliš dlouho byla intubována. Nemohla jsem ji obejmout, protože byla křehká a to mě bolelo. Naštěstí vše dobře dopadlo a teď jsme s naší drahou holčičkou spolu,“ řekla její matka. Po více než 100 dnů v nemocnici si ji rodiče konečně mohli vzít domů a holčička je každým dnem silnější a větší.

Co se považuje za předčasný porod?

Těhotenství má běžně 40 – 42 týdnů. Jakmile se dítě narodí před 37. týdnem, považuje se za předčasně narozené. Lékaři je dále rozdělují podle váhy. Mezi 2,5 – 1,5 kilogramy jde o nezralé novorozence. Do 1,5 kilogramu jsou středně nezralí a pod 1 kilogram o velmi nezralé novorozence. V případě, že mají pod 1,5 kilogramu, existuje až 60% šance, že příliš dlouho nepřežijí.

Medicína dokáže zachránit i velmi malá miminka

V minulosti se předčasně narozeným dětem nedávaly velké šance. V současnosti je to naštěstí jinak. Medicína tak pokročila, že se rodině nemusí příliš obávat. Vždy je to děsivé, když dítě skončí v inkubátoru. Rodiče ale mohou být klidnější, protože jejich děti mají vysokou šanci na přežití. Existují nejen inkubátory, ale také přístroje a léky, které jim pomohou s rychlejším vývojem orgánů.

Podpora rodičů

Plenky i oblečení pro velmi malá miminka nebylo dříve jednoduché sehnat. V dnešní době je předčasně narozených dětí mnohem více, a proto na trhu najdete i více produktů pro takto malá miminka. Na internetu existují diskuzní fóra, skupiny a poradny pro rodiče těchto dětí. Rodiče nyní získávají mnohem více podpory, než kdykoli předtím. Jestli vás to potká, nemusíte se tolik obávat. Jistě si najdete komunitu, která vás bude chápat a podá pomocnou ruku.

Zdroj: newsitamea.gr