Překvapte rodinu chutnou, zdravou a rychlou večeří! Tato dušená zelenina je nejenom zdravá, ale i chutná

Známe to všichni, když přijdeme večer domů z práce, jsme po celém dni většinou tak unavení, že se nám do žádného příliš velkého vaření nechce. Přemýšlíme tedy, co rychlého a nenáročného si k večeři připravit. Pokud je to i váš případ, čtěte dál a vyzkoušejte náš recept, fazole s klobásou a dušenou zeleninou. Slibujeme, že večeře bude chutná, velmi rychle připravená a navíc i zdravá.

Proč fazole?

Luštěniny, a tedy i fazole jsou totiž nutričními specialisty považovány za jednu z nejvíce zdravých potravin. Někteří odborníci dokonce doporučují jejich pravidelnou konzumaci až třikrát týdně. Fazole obsahují velké množství vlákniny a bílkovin. Na druhou stranu neobsahují téměř žádný tuk či cholesterol. Ve fazolích se také ukrývá velké množství vitamínů a minerálů, například draslík, železo, mangan, kyselina listová či vitaminy skupiny B. Mimochodem, věděli jste, že na světě se dnes pěstuje až pět set odrůd fazolí různých tvarů, barev i chutí?

Nebojte se fazolí

Mnoho lidí se bojí fazole konzumovat z obavy z nadýmání. Nadýmání je ale možné se snadno vyhnout, pokud dodržíme několik jednoduchých pravidel pro přípravu a konzumaci fazolí. Jedno z nich se týká nutnosti fazole před vařením na několik hodin namočit. Namáčení totiž snižuje množství oligosacharidů, které jsou za nadýmání zodpovědné. Další se vztahuje již k samotné konzumaci fazolí, a to jíst fazole pomalu a pořádně je rozžvýkat. Teď již ale zpět k našemu receptu.

Čtěte také: Babička právě dělala večeři, když uslyšela svou oblíbenou píseň: Váš den bude hezčí, když se podíváte na to, co se tehdy stalo!

Co budeme potřebovat?

Na přípravu naší chutné a rychlé večeře budeme potřebovat 300 g fazolí, 240 g rajčat, čtyři klobásy, jednu cibuli, jednu větší mrkev, 20 ml slunečnicového oleje, koření dle chuti (sůl, pepř, červený pepř a bobkový list)

Jak na to?

Příprava tohoto pokrmu je opravdu snadná a zvládne ji i vaše dospívající dcera. Jak jsme již uvedli výše, důležité je fazole předem namočit. Doporučuje se alespoň na šest až osm hodin, takže je nutné je dát namočit nejpozději ráno, před odchodem do práce. Po příchodu domů fazole scedíme a dáme do hlubší pánve nebo hrnce. Opět je zalijeme vodou tak, aby byly zcela pomořené. Dáme vařit. Vaříme tak dlouho, až se většina vody vyvaří a fazole změknou.

V mezidobě si připravíme zeleninu, cibuli a mrkev nakrájíme na menší kousky. Rajčata oloupeme a rozmačkáme, klobásu nakrájíme na kolečka či větší kousky. Pokud vám klobása z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete si fazole připravit bez ní a přidat místo klobásy nějakou další zeleninu, například papriku. Následně si na pánev připravíme olej a zlehka osmahneme cibuli. Když cibule zesklovatí, přidáme mrkev a nakrájenou klobásu. Společně smažíme přibližně tři minuty. Poté přidáme rozmačkaná rajčata a koření. Nakonec vše smícháme a fazole se zeleninovo-klobásovou směsí dusíme společně pod pokličkou přibližně patnáct minut.