Příznaky mrtvice u žen jsou trochu jiné než u mužů

Cévní mozková příhoda je obrovským strašákem pro každého člověka. Většinou postihuje ženy ve středním věku. Dochází k tomu, že se žíla nebo tepna ucpe a do mozku neproudí dostatek kyslíku a živin. Tím vznikne mozková mrtvice. Muži více trpí na infarkty, ženy zase na mrtvice. Proto by každá žena měla znát příznaky, které provází tuto příhodu.

Co zvyšuje šanci na mrtvici?

Životní styl a onemocnění mohou zvýšit šanci na mrtvici. Dávejte si pozor, jestli trpíte cukrovkou, hypertenzí, onemocněním srdce a cév, vysokým cholesterolem nebo dlouhodobě užíváte léky. Vyšší riziko mají také ženy s nadváhou a nedostatkem fyzického pohybu. Kouření a alkohol patří pochopitelně mezi rizikové faktory, stejně jako časté migrény nebo deprese.

Příznaky mrtvice u žen

Existují příznaky, které vás varují a potom příznaky, u kterých musíte jednat velmi rychle. V první řadě se objeví zrakové poruchy a silná bolest hlavy bez zjevné příčiny. Přidají se závratě a slabost celého těla. Poté začnete být zmatená a objevit se mohou také halucinace. Běžným příznakem je i zápach z úst, mdloby, křeče nebo náhlé změny chování.

Bohužel se mohou objevit také vážnější problémy, při kterých musíte ihned vyhledat lékařskou pomoc. Jedná se hlavně o paralytické příznaky, kdy vám ochrne část obličeje nebo končetina. Náhlé oslabení končetin je také velmi vážné, stejně jako poruchy řeči nebo silná slabost. V takových chvílích na nic nečekejte a zavolejte pomoc.

Prevence je nejdůležitější pro dlouhé zdraví

Správný životní styl je samozřejmě nejdůležitější k tomu, abyste se všem zdravotním problémům vyhnout. Pravidelné cvičení (alespoň 20 minut denně), spánek 7-8 hodin denně, kontroly cholesterolu a krevního tlaku. Jakmile si budete hlídat své zdraví a žít zdravě, vaše tělo se vám odmění. Díky tomu nemusíte mít takový strach z mrtvice, protože nebudete mít potíže ani s rizikovými faktory cévní příhody.

Zdroj: tudasfaja.com