Proč byste neměli užívat ibuprofen, když je vám nad 40 let?

Tisíce lidí po celém světě užívá léky na bolest. Jedním z nich je také ibuprofen, který můžete používat na snížení bolesti hlavy, zad nebo svalů. Neměli byste myslet jen na rychlou úlevu od bolesti, ale také na vedlejší účinky. Ibuprofen i jiné léky na bolest zakoupíte bez předpisu, ale neměli byste je rozhodně brát jako lentilky. Vedlejší výsledky totiž mohou mít hrozné následky na vaše zdraví.

shutterstock.com

Úřady pro kontrolu léčiv mají jasnou zprávu

FDA (Úřad pro kontrolu léčiv) již před osmi lety varoval proti užívání ibuprofenu, a to hlavně ve vyšším věku. Tento lék na bolest totiž může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Nedávno přišli s dalším varováním. Dříve se myslelo, že toto riziko přichází pouze u dlouhodobého užívání. Nyní vědci zjistili, že se zvyšuje také při krátkodobém užívání. Čím déle lék užíváte, riziko se zvyšuje. U lidí nad 40 let je riziko ještě větší, protože se u nich obecně zvyšuje riziko na kardiovaskulární onemocnění.

Velký problém u léků bez předpisu

Víte, co je největší riziko léků, jako je ibuprofen, ibalgin nebo paracetamol? Lidé si myslí, že jsou bezpečné, protože je koupí bez předpisu. Tohle rozhodně není pravda. Musíte myslet na to, že se stále jedná o chemické léky, které mají vedlejší účinky a mohou poškodit vaše zdraví. Mnoho lidí si podobné léky bere, kdykoli je začne něco bolest. A nemusí to být ani žádná velká bolest. Je to pro nás velmi pohodlné, ale také velmi nebezpečné pro naše zdraví v budoucnosti.

Čtěte také: Věděli jste, že datum narození ovlivní vaše zdraví?

shutterstock.com

Co užívat místo ibuprofenu?

Nemusíte samozřejmě trpět bolestmi. Existuje mnoho způsobů, jak si ulevit od bolesti bez chemických léků. Využijte sílu přírody a budete se cítit mnohem lépe. Kurkuma dokáže zastavit zánětlivé enzymy a cytokiny, takže dokáže potlačit bolest. Stačí, když rozmícháte 1 lžičku kurkumy ve sklenici vody a směs vypijete. Tento lék můžete užívat dvakrát i třikrát denně podle potřeby. Velkou výhodou je, že je kurkuma levná a koupíte ji v každých potravinách.

Zdroj: alternativnimagazin.cz