Šárka Grossová podstoupila preventivní odstranění ženských orgánů! Měla nádor!

Šárka Grossová, česká podnikatelka, nedávno veřejně přiznala, že podstoupila preventivní odstranění ženských orgánů. Toto rozhodnutí není snadné a často se s ním pojí mnoho emocí. Ve svém případě se jednalo o nezhoubný nádor, ale kvůli rodinné historii rakoviny se rozhodla pro radikální krok. Podobný zákrok podstoupila také zpěvačka Radana Labajová a herečka Angelina Jolie. V tomto článku se podíváme na to, proč se ženy rozhodují pro preventivní odstranění ženských orgánů, jak to ovlivňuje jejich život a jak se s tímto rozhodnutím vyrovnávají.

View this post on Instagram

A post shared by Šárka Grossová (@sarka_grossova)

Proč ženy volí preventivní odstranění orgánů?

Ženy s genetickou predispozicí k rakovině často dostávají doporučení k preventivnímu odstranění prsou, vaječníků a vejcovodů. Jedním z takových jsou BRCA geny, které odpovídají za opravu genetické informace. Když jsou tyto geny mutované, ženy mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků a dalších orgánů. Proto některé ženy volí preventivní operace, aby minimalizovaly své riziko.

Čtěte také: Finále show Peče celá země je neplánovaně posunuto! Co stojí za přerušením vysílání?

Každá žena s rakovinou vaječníků by měla podstoupit genetické testování. Pokud je mutace u nemocné prokázána, testují se také zdraví příbuzní. Ti, kteří mají prokázanou mutaci, jsou následně doporučeni k preventivnímu odstranění vaječníku a vejcovodů. Lékaři obvykle doporučují tuto operaci po dosažení 35 let, kdy se zvyšuje individuální riziko.

Šárka Grossová a její rozhodnutí

Šárka Grossová se veřejně svěřila, že musela podstoupit tři operace během půl roku. Přišla o obě prsa, dělohu i vaječníky. Její matka měla zhoubný nádor, což bylo dalším faktorem, který ji motivoval k preventivnímu odstranění orgánů. I když se rozhodnutí nebylo snadné, zdraví pro ni mělo větší prioritu než estetika.

Měla jsem nádor, ale nebyl zhoubný. Maminka ale zhoubný nádor měla. Bylo mi doporučeno vyndat toho co nejvíce. Nechtěla jsem přijít o svá prsa, to žádná ženská, ale co se dá dělat. Člověk chce zůstat zdravý. Dám přednost zdraví před estetikou.

Radana Labajová a Angelina Jolie: Další případy

Podobný zákrok, preventivní mastektomii, podstoupila také zpěvačka Radana Labajová. I ona se rozhodla předejít dědičné rakovině, která připravila o život její příbuzné. Dalším známým případem je herečka Angelina Jolie, která kvůli svým genetickým predispozicím podstoupila odstranění prsou.

Psychické důsledky a podpora pacientek

Rozhodnutí podstoupit preventivní odstranění orgánů není snadné a často se s ním pojí různé psychické problémy. Pro zdravé ženy, které mají prokázanou mutaci, je nejtěžší rozhodnout se pro preventivní operaci. Přijmout myšlenku chirurgického zásahu do svého zdravého organismu je obtížné.

Proto mají pacientky podporu v ambulancích preventivní onkologie a ambulancích pro ženy s vrozenou dispozicí k nádorovému onemocnění prsů a vaječníků. Naprostá většina žen s prokázanou mutací však nakonec podstoupí preventivní operaci.

Život po odstranění orgánů

Po preventivním odstranění vaječníků a vejcovodů ženy často užívají hormonální substituci, která jim umožňuje žít plnohodnotný a kvalitní život. Tato hormonální substituce jim pomáhá vyhnout se příznakům spojeným s nedostatkem estrogenů, jako je suchá kůže, řídnutí kostí a onemocnění srdce a cév.

Podpora pacientek

Existuje také řada organizací a skupin, které poskytují podporu pacientkám, jež se rozhodly pro preventivní odstranění orgánů. Jednou z takových organizací je Veronica, která se dlouhodobě věnuje ženám, které onemocní rakovinou děložního hrdla, vaječníků, vulvy nebo endometria. Pomáhají také pacientkám s geny BRCA1 a BRCA2.