Šest důvodů, proč konzumovat pravidelně rajčata

Rajče se objevuje na našich stolech běžně, ale ještě před několika stoletími tomu tak nebylo. V minulosti se považovaly plody za jedovaté, k tomu vypadaly zcela odlišně než dnešní rajčata, která zná každý ze zahrádky nebo z pultů obchodů. Proč by se měla objevovat na talířích strávníků co nejčastěji, jaké benefity přináší a proč se hodí je konzumovat na lepší náladu?

Z Ameriky do celého světa

Obdobně jako brambory se také rajčata dostala na evropský kontinent až po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Od 16. století se rostliny rozšířily do celého světa, ale plody vypadaly odlišně. Oproti dnešním červeným a kulatým kouskům měly rozměry cherry rajčátek a žluto-oranžové zbarvení. Navíc se lidé obávali, že jsou plody jedovaté. Naštěstí je tento mýtus zapomenut a rajčata se těší oblibě konzumentů po celém světě. Pro jaké důvody se je vyplatí jíst každodenně?

https://pukuotukas.com/

1.    Vitamíny, antioxidanty i kyselina listová

Těžko najít jinou zeleninu, která obsahuje vitamíny A a C, ale současně také další antioxidanty, jako jsou lykopen, betakaroten, lutein, cholin nebo alfa-lipoové kyseliny, které jsou potřebné pro očistu organismu a posílení zdraví.

Čtěte také: Na praní bílého prádla použijte věci z kuchyně. Ocet nebo citronovou šťávu

2.    Kyselina jablečná a citronová

Kromě zmíněných látek obsahují rajčata léky na kardiovaskulární a trávicí obtíže, jedná se o kyselinu jablečnou i citronovou v přírodní a snadno stravitelné formě.

3.    Pro duševní pohodu

Obsažené vitamíny nejen posilují imunitu, ale současně působí na duševní pohodu. Pravidelná konzumace rajčat vede ke snížení stresové zátěže a zvýšení odolnosti proti psychickému vypětí.

https://pukuotukas.com/

4.    Pyré, šťáva a další rajčatové výrobky

Rajčata se konzumují syrová, ale také vařená nebo pečená. Oblíbené jsou také různé rajčatové výrobky, jako jsou pyré, protlaky, šťávy nebo omáčky, které pomáhají při gastritidě, chudokrevnosti nebo při potížích s kognitivními funkcemi mozku.

5.    Na trávení a proti zácpě

Tato zelenina funguje jako léčebný prostředek při trávicích obtížích nebo zácpě, protože má lehce projímavé účinky.

6.    Pro snížení hmotnosti

Rajčata jsou ideální zeleninou při dietách, hodí se do salátů, namísto kalorických příloh nebo ke svačině. Mají málo kalorií, ale zasytí na poměrně dlouhou dobu. Nadto obsahují chrom, který pozitivně působí na snížení hmotnosti.

Zdroj: pukuotukas.com