Sliny vytékající z úst ve spánku mohou indikovat zdravotní problém

To, že není dobré podceňovat některé signály našeho organismu, to ukazuje následující případ. Mnoho z nás už jistě zaznamenalo vytékající sliny z úst, což se nám děje ve spánku. Pojďme se podívat na to, co je vlastně příčinou tohoto projevu a jak se s tím vypořádat.

Proč nám tečou sliny z úst?

Slinění ve spánku způsobuje skutečnost, že máme ve spánku povolené obličejové svaly. Díky tomu dojde k uvolnění polykacího reflexu. Sliny, které se nám neustále přirozeně tvoří v ústní dutině, se v ní potom hromadí a mohou začít vytékat ven. Někdy se v tuto chvíli probudíme a zjistíme, že máme mokrý polštář.

Co to může značit a jak to řešit?

Důležité je vědět, co takový projev našeho organismu znamená. Může to být buď zcela obyčejné ucpání nosu, ale také to může značit závažné neurologické poruchy. Dokonce některé zdravotní stavy, jako je třeba mrtvice, jsou charakteristické sliněním. Obecně projevy svědění eliminujeme následujícími způsoby, kdy mnohé z nich vám doporučí i lékař:

Čtěte také: Nejenom na imunitu. Česnek umí také snížit cholesterol a prospět vašim kostem

  • Pročištění nosu
  • Změnit spánkovou polohu
  • Použití speciálních pomůcek

Na pročištění nosu samozřejmě nemyslíme pouze klasické použití kapesníku, ale je vhodné třeba inhalovat některé éterické oleje. Příkladem může být eukalyptus či heřmánek, které mají v tomto ohledu blahodárný vliv. Je to navíc naprosto přírodní metoda.

Dobrým řešením je také změnit polohu ve spánku. Ačkoliv se ve spánku můžeme přetočit, tak pokud máme problémy se sliněním, můžeme zkusit usínat na zádech. Pro tyto účely existují také vhodné anatomické polštáře.

Ovlivnit slinění lze také speciálními nástroji. Typicky jde o nejrůznější pomůcky, které zajišťují lepší uzavření úst. Zároveň mají blahodárný vliv na kvalitnější spánek a mohou pomáhat při polykání slin ve spánku.

Další příčiny

Dejte si pozor na to, že celá řada našich činností může náš organismus různým způsobem ovlivňovat. A to také z pohledu slinění ve spánku. Pokud se například přejídáme a máme nadváhu, určitě stojí za to zvážit zdravou dietu. Užíváte nějaké léky? Slinění může být vedlejším účinkem.