Střelba na neozbrojeného 11-ti letého chlapce

Případ střelby policisty Grega Caperse na jedenáctiletého chlapce Aderriena Murryho v městě Indianola v Mississippi vyvolal rozsáhlou vlnu rozhořčení a diskusí. Incident se stal v květnu loňského roku a záběry z pracovní kamery policisty byly nedávno zveřejněny. Tato událost vyvolala otázky ohledně policejního násilí, bezpečnosti občanů a odpovědnosti úředníků. V tomto článku se detailně podíváme na průběh události, vyšetřování a jeho následky.

Volání o pomoc

Na konci května, brzy ráno, zavolal jedenáctiletý chlapec Aderrien Murry policii, protože jeho otec údajně ohrožoval jeho matku. Toto volání o pomoc bylo prvním krokem, který vyústil v tragickou střelbu.

Příchod policisty

Policista Greg Capers dorazil na místo události a vstoupil do domu Murryho. Záběry z pracovní kamery ukazují, jak chlapec vstoupil do místnosti s rukama nad hlavou, neozbrojený a nevykazující žádné hrozby. Bez jakéhokoli zjevného důvodu a jasného nebezpečí policista Capers střelil neozbrojeného chlapce do hrudi. Tato akce vedla k vážným poraněním Aderriena Murryho, který musel podstoupit nákladnou léčbu.

Čtěte také: Policista zachraňoval dítě z auta. Nebylo skutečné

Vyšetřování a jeho výsledek

Velká porota se v prosinci rozhodla, že není důvod obvinit policistu Caperse, protože dospěla k závěru, že při střelbě neměl „zločinný úmysl“. Tato skutečnost vyvolala rozhořčení a nevole mezi občany, kteří se domnívali, že policista jednal neoprávněně a že by měl nést odpovědnost za své činy. Poté, co bylo rozhodnutí velké poroty zveřejněno, byl policista Capers s okamžitou platností suspendován bez nároku na plat. Tato akce byla podpořena radním města Indianola a vyvolala diskuse o odpovědnosti policistů za své jednání. Rodina Aderriena Murryho podala občanskoprávní žalobu proti Capersovi, městu Indianola a policejnímu náčelníkovi. Žádají odškodné ve výši pěti milionů dolarů za „bezohledné zanedbání“ práv a bezpečnosti Murryových. Tato žaloba klade důraz na odpovědnost a spravedlnost vůči obětem policejního násilí.