Svědí vás často dlaně? Zjistěte, co to znamená!

Svědění dlaní se může zdát jako nepodstatný problém. Může to být ovšem velmi nepříjemné. Navíc to signalizuje zdravotní problémy, které byste měli řešit. Dnes se podíváme na zdravotní potíže, které mají svědivé dlaně jako jeden z hlavních příznaků. Poradíme vám, co vaše svědění dlaní nejpravděpodobněji způsobilo a jak ho zmírnit.

Suchá pokožka

Doba pandemie nám ukázala, jak důležité je mytí rukou. V chladném a větrném počasí dostává vaše pokožka zabrat. V každém případě mohou změny počasí i časté mytí rukou pokožku velmi vysušit. To nakonec způsobí svědění, praskliny a nepohodlí. Právě tyto důvody jsou nejčastější ve chvíli, když vás začnou svědit dlaně.

Řešení je poměrně jednoduché. Použijte glycerin, kyselinu mléčnou nebo krémy na ruce, které budou pokožku hydratovat. Jakmile poskytnete své pleti dostatek vlhkosti, nebudete mít se svěděním problémy. Pro časté mytí rukou zkuste používat tekutá mýdla, která budou pokožku chránit a hydratovat. V zimě noste rukavice, abyste pokožku chránili před zimou a větrem.

Čtěte také: Jak vybrat toaletní papír?

Ekzém

Na rukou a dlaních se mohou objevit také zánětlivá kožní onemocnění. Jedním z nejčastější z nich je ekzém. Ekzém na rukou se může projevit nejen jako svědění, ale také jako zarudnutí, léze nebo záněty. Objevit se ale mohou také puchýře nebo jiné poškození pokožky. Existuje mnoho druhů ekzémů, takže byste měli navštívit odborníka a nechat si poradit s léčbou.

V první řadě se vyhýbejte dráždidlům, které by mohly ekzém ještě zhoršit. Používejte pravidelně jemné krémy na ruce, které obsahují glycerin nebo petrolej. Díky tomu pokožka získá ochrannou vrstvu pokožky, takže se poškození na rukou zahojí a svědění se zmírní. Použít můžete také volně prodejné steroidní krémy.

https://twice.hu/

Alergie

Alergie se může projevit mnoha způsoby a jedním z nich je také svědění dlaní, pálení, kopřivkou nebo otokem. Pro nápravu musíte najít zdroj podráždění. V lékárně také najdete volně prodejné léky, které reakci zmírní. Hojení může trvat i několik týdnů, ale krémy a léky vám s tím mohou hodně pomoci. Nezapomeňte se poradit s lékařem a jít na testy na alergeny.

Psoriáza a syndrom karpálního tunelu

Velké, červené nebo šedé skvrny mohou naznačovat lupénku. Skvrny mohou trvat i celé týdny nebo měsíce. Na zmírnění příznaků můžete použít steroidní krémy. V první řadě byste ale měli navštívit lékaře. Svědění dlaní může způsobit také syndrom karpálního tunelu. Poznáte to podle toho, že se kromě brnění dostaví také brnění hřbetu ruky, zápěstí nebo předloktí. Dopřejte si ledový obklad a nechte ruce pár dnů odpočívat. Jistě se to zlepší.

Lékaře navštivte v případě, že svědění dlaní nebude přestávat a bude ovlivňovat váš každodenní život. Navštívit můžete také odborníka, který vám poradí mnohem lépe a doporučí vhodnou léčbu na konkrétní problém.

Zdroj: twice.hu