Takto váš jazyk naznačuje, že na vás číhá nemoc!

V mnoha zemích po celém světě je jazyk nedílnou součástí lékařské praxe. Může to znít trochu podivně a dost překvapivě, ale náš jazyk může signalizovat řadu zdravotních problémů, kterým díky tomu můžete zamezit již v počátku. Když se díváte do zrcadla, nezapomínejte na jazyk. Pokud uvidíte jeden z níže uvedených příznaků, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Jazyk jako mapa

Představte si svůj jazyk jako velkou mapu, na které lze každou oblast přiřadit vnitřnímu orgánu. Jakákoli změna jazyka (např. bolest, vada, změna barvy atd.) může znamenat poruchu funkce daného orgánu. Špička ukazuje na srdce, špička z boku je pro plíce, prostřední část označuje žaludek a slinivku, podél okraje se táhnou játra a slezina, blízko kořene jsou střeva a u kořene jazyka na obou stranách se nachází ledviny.

Podélná středová osa odpovídá páteři, takže pokud je u ní viditelné zakřivení, je třeba navštívit chiropraktika nebo neurologa. Pokud je zakřivení blízko kořene jazyka, pak jde o potíže s bederní páteří. Je-li uprostřed, znamená to hřbet a zakřivení u špičky značí potíže s krčními obratli.

Třes a praskliny

Zažíváte někdy nepříjemné chvění jazyka? Může to být známka nějakého vnitřního strachu, úzkosti nebo Parkinsonovy choroby. Snažte se proto v první řadě uklidnit. Vyzkoušet můžete meditaci, jógu i dechová cvičení, která vás dokáží snadno a rychle zklidnit téměř kdekoli a během jakékoli situace. Naučte se ovládat svůj stres a budete se cítit mnohem lépe.

Popraskaný jazyk je obvykle dědičný. Může ale souviset také s Melkersson-Rosenthalovým syndromem, který má hlavní tři příznaky. Zánět nebo otok rtu, obrnu lícního nervu a popraskaný jazyk. Máte-li všechny tři příznaky, měli byste to začít okamžitě řešit. Ve většině případů vám ale jazyk řekne hlavně to, jestli na vás neleze chřipka, angína či nachlazení.