Talentovaná zpěvačka, kytaristka a hudební skladatelka Lenka Filipová dnes slaví 70 let!

Lenka Filipová, talentovaná česká zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka, slaví významné životní jubileum. Dnes, 14. února 2024, oslaví své 70. narozeniny. Lenka Filipová je jednou z nejvýznamnějších osobností české hudební scény a její umělecká kariéra se vyznačuje nejen úspěchy doma, ale i za hranicemi.

View this post on Instagram

A post shared by Lenka Filipová (@lenkafilipova.official)

Předurčená k hudbě

Lenka Filipová se narodila 14. února 1954 do umělecké rodiny. Její otec, Adolf Filip, byl divadelní herec, zatímco matka působila jako učitelka hudební výchovy. Už od dětství bylo jasné, že Lenka je předurčená k hudbě. V mládí se začala věnovat hře na kytaru a studovala na konzervatoři v Praze pod vedením špičkových pedagogů.

Čtěte také: Chlapce s Downovým syndromem čeká velký ples, ale každá dívka jej odmítla. Poté se objevila dívka, která změnila chlapcův život

První úspěchy a zahraniční turné

Lenka Filipová začala svoji uměleckou dráhu rozvíjet již v mladém věku. Ve svých šestnácti letech vyjela na své první zahraniční turné do USA a Kanady s Brněnským rozhlasovým souborem lidových nástrojů. Toto turné jí otevřelo dveře do světa a přineslo jí cenné zkušenosti.

Šansony, divadlo a úspěchy

Lenka Filipová se proslavila jako šansoniérka a interpretka poezie Vítězslava Nezvala. Během své kariéry spolupracovala se známou skupinou Spirituál kvintet a vystupovala v Divadle Semafor. Její talent nezůstal nepovšimnutý, a tak získala řadu ocenění a uznání.

Mezinárodní úspěch a Eurovize

Lenka Filipová nebyla úspěšná pouze na české hudební scéně, ale také v zahraničí. V roce 1988 dostala nabídku zúčastnit se slavné soutěže Eurovize, avšak nedostala povolení vycestovat. Její místo zaujala slavná kanadská zpěvačka Céline Dion.

Lenka je držitelkou řady ocenění za svůj přínos české hudbě. Její hudební styl kombinuje šansony, lidovou hudbu a klasickou kytarovou hudbu. Věnuje se také vzdělávání a šíření hudebního umění. Na svých webových stránkách založila kytarovou školu, kde předává své bohaté zkušenosti dalším generacím hudebníků.

Soukromý život a rodina

Je matkou jedné dcery a byla vdaná za Borise Drbala. Po 34 letech manželství se však rozhodli pro rozvod. Přestože prošla turbulentními časy, nikdy neztratila svou vášeň pro hudbu a umění.

Lenka Filipová: Ikona české hudby

Stala ikonou české hudby a její jméno je spojováno s kvalitní a emotivní interpretací. Její významná životní jubilea nám připomínají nejen její úspěchy, ale i sílu a odhodlání, které ji vedly k dosažení svých cílů. Lenka Filipová je hrdou zástupkyní české hudební scény a její vliv je stále cítit.