Tento jednoduchý trik Vám pomůže vyčistit knoflíky na sporáku! Vyzkoušejte a budete překvapení!

Knoflíky na sporáku jsou neustále vystaveny mastnému a špinavému prostředí, což způsobuje, že se rychle znečistí a potřebují důkladné očištění. Díky několika jednoduchým trikům však můžete tyto knoflíky během několika minut proměnit z umaštěných a zanedbaných v dokonale čisté a lesklé. Odhalte, jak na to!

Odstranění mastnoty a nečistot pomocí sody a octa

Jednou z nejúčinnějších a nejjednodušších metod, jak vyčistit zamaštěné knoflíky, je využití sody a octa. Tyto dva pomocníci jsou skutečnými zázraky při odstraňování mastnoty a usazenin.

Namočení v octu

Začněte tím, že knoflíky natřete octem a nechte působit několik minut. Ocet funguje jako skvělé odmašťovadlo, které rozpouští a uvolňuje i ty nejodolnější nánosy mastnoty.

Čtěte také: Tenistka Petra Kvitová je v poslední fázi těhotenství! Pochlubila se těhotenským bříškem a také novým autem!

Posypání sodou

Poté, co knoflíky potřete octem, je jemně posypte jedlou sodou. Soda má brusný efekt, který pomáhá mechanicky uvolnit a odstranit veškeré zbytky nečistot. Použijte na to měkký zubní kartáček a jemnými krouživými pohyby vyčistěte každý knoflík do čista.

Opláchnutí a osušení

Nakonec knoflíky důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a pečlivě osušte, aby na nich nezůstaly žádné vodní kapky.

Shutterstock

Využití peroxidu

Další skvělou možností, jak knoflíky proměnit v zářivě čisté, je použití peroxidu vodíku nebo hořčičných semínek.

Peroxid vodíku

Smíchejte 2 lžičky jedlé sody s 3% peroxidem vodíku, čímž vytvoříte řídkou pastu. Tuto pastu naneste na zamaštěné knoflíky, nechte 5 minut působit a poté setřete papírovou utěrkou a opláchněte.

Citronová šťáva a tablety do myčky

Kromě sody, octa a peroxidu existují i další efektivní způsoby, jak knoflíky rychle a snadno vyčistit.

Citronová šťáva

Citronová šťáva je skvělým přirozeným odmašťovadlem. Stačí rozkrojit citron, vymačkat šťávu do misky a poté v ní namočeným kartáčkem otřít zamaštěné knoflíky.

Tablety do myčky

Pokud se vám nechce ztrácet čas ručním čištěním, můžete knoflíky vložit přímo do myčky na nádobí. Tam je nechte projít celým mycím cyklem a budou jako nové. Jedinou nevýhodou může být, že časté mytí v myčce může způsobit vyblednutí případných popisků na knoflících.

Shutterstock

Tipy pro udržení čistoty knoflíků

Abyste se vyhnuli opakovanému znečištění knoflíků, je důležité pravidelně je kontrolovat a případně vyčistit. Zde je několik užitečných tipů:

  • Knoflíky čistěte pravidelně, ideálně jednou za měsíc.
  • Po každém vaření otřete knoflíky čistým hadříkem, abyste zabránili usazování mastnoty.
  • Vyhněte se používání drsných čisticích prostředků, které by mohly poškodit povrch knoflíků.
  • Pokud jsou knoflíky odnímatelné, vyjměte je při čištění sporáku, abyste se dostali i do těžko přístupných míst.
  • Pravidelně kontrolujte, zda nedochází k vyblednutí popisků na knoflících, a v takovém případě je včas obnovte.

Díky těmto jednoduchým tipům a trikům můžete mít své knoflíky na sporáku lesklé a čisté jako nové prakticky neustále. Vyzkoušejte některou z uvedených metod a přesvědčte se sami!