Tisícikorunové bankovky s přítiskem můžete prodat až za patnáctinásobek. Máte ji v peněžence?

V roce 2024 vydala Česká národní banka (ČNB) výroční bankovky při příležitosti 30. výročí vzniku české koruny. Tato speciální edice bankovek lákala nejen sběratele, ale i překupníky. Interesované osoby si uvědomily, že cena těchto bankovek na numismatickém trhu může překročit jejich nominální hodnotu. Po vyprodání bankovek se však ukázalo, že některé z nich budou vzácnější a na některých možná lidé prodělají.

Vydání výroční bankovky ČNB

ČNB vydala dvě stě tisíc bankovek v nominální hodnotě 1 000 Kč. Tyto bankovky se od běžných bankovek snadno rozeznávají díky přitištěnému motivu tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a výročnímu logu 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery. Lidé měli možnost směnit tyto výroční bankovky na pracovištích ČNB od února loňského roku.

Zájem o bankovky

Zájem o výroční bankovky byl obrovský. Lidé si tuto příležitost nechtěli nechat ujít a bankovky byly téměř okamžitě rozebrány. Již další den se s nimi čile obchodovalo na internetu. Horší to bylo s těmi, kteří bankovky nakupovali od překupníků a zaplatili za ně i pět tisíc korun. Brzy se však ukázalo, že většina bankovek se za tak vysokou cenu neprodá.

Čtěte také: Šokující trest pro malého syna za rozbití mobilu

Rychlé vyprodání

Výroční bankovky byly rychle rozebrány, protože mnoho lidí si uvědomilo jejich potenciální sběratelskou hodnotu. ČNB vydala pouze dvě stě tisíc kusů, a tak se staly vzácným artiklem mezi sběrateli. Tato limitovaná edice bankovek se stala okamžitě vyhledávaným předmětem na internetových aukčních portálech.

Překupníci a sběratelé

Rozhodnutí zakoupit výroční bankovky nebo do nich investovat se ukázalo jako riziková volba. Někteří lidé, kteří bankovky nakoupili od překupníků za vyšší cenu, prodělali. Tržní cena bankovek se ukázala být nižší, než byla jejich nákupní cena. Na druhou stranu, ti, kdo bankovky získali přímo od ČNB a rozhodli se je prodat, dosáhli značného zisku.

Cena bankovek na trhu

Cena výročních bankovek se na numismatickém trhu pohybovala v širokém rozmezí. Bankovky začínající nejmenšími čísly, tedy M01 a R01, se prodaly za cenu až 15 000 Kč. Bankovky s posledním číslem v sérii, konkrétně M24 a R96, naopak vykazovaly vysokou poptávku a jejich cena mohla dosahovat vysokých částek. Celková cena bankovek závisela na mnoha faktorech, včetně série, čísla bankovky, osobních preferencí sběratelů a stavu bankovky.

Vzácné série bankovek

Některé série výročních bankovek se ukázaly jako vzácnější než jiné. To mělo vliv na jejich cenu na sběratelském trhu. Série bankovek s nejnižšími čísly, například M01 a R01, dosahovali vyšších cen. Sběratelé se zaměřovali na bankovky s unikátními sériovými čísly, která odkazovala na výroční rok 1993, datum jejich narození nebo jinak pro ně významné číslo.

Osobní preference sběratelů

Každý sběratel měl své vlastní preference, které ovlivňovaly cenu bankovek. Například číslo odkazující na jejich výročí nebo datum narození. Dalším faktorem, který ovlivňoval cenu bankovky, byl její stav. Bankovky v lepším stavu mají vyšší cenu.