Pro menstruaci je nejčastěji zvolenou variantou tampon, který je pro většinu žen nejpraktičtější během běžného dne. Jsou velice efektivní a v dnešní době také velice pohodlné. Můžete se s ním ovšem cítit tak přirozeně, že úplně zapomenete na jeho přítomnost v těle. Pokud ho necháte uvnitř svého těla příliš dlouho, a to i několik hodin, zvyšujete riziko vzniku určitých infekcí, které vás mohou hodně potrápit.

Jak dlouho může tampon zůstat uvnitř?

Balení obvykle obsahuje návod k použití, který kromě popisu, jak produkt správně používat také uvádí, jak dlouho je doporučeno jej uchovat uvnitř těla a kdy byste ho měli vyměnit za nový. Obecně platí, že byste měli tampon měnit za nový maximálně jednou za čtyři hodiny, i když při špatném průtoku krve to může být až šest hodin, aniž by bylo nutné jej vyjímat.

Co se stane, pokud zapomenete a zůstane uvnitř déle než osm hodin?

Většina žen má tendenci zapomínat na zavedený tampon, a to zejména v poslední den menstruace, kdy je průtok již tak malý, že si toho ani nevšimnou. Gynekologové však rozhodně souhlasí s tím, že jediný tampon by neměl být uvnitř ženského těla po delší dobu, než osm hodin. Proč? Jednoduše se poté silně zvyšuje možnost zdravotních problémů.

Největším problémem je, že pokud tampon zůstane tak dlouho v pochvě, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku syndromu toxického šoku. Jedná se o dost vzácné onemocnění, stále ale existuje a může zasáhnout jakoukoli ženu. Pokud na něj skutečně zapomenete, nejlepší je následně navštívit svého gynekologa a nechat ho zkontrolovat, že je uvnitř vše v pořádku. Nemusíte hned panikařit, ale stále je důležité dodržovat preventivní opatření.

Jak nepříjemnostem předejít?

Možností je pochopitelně přejít na jiný menstruační produkt, jako jsou vložky, kalíšek nebo speciální menstruační kalhotky. Chcete-li skutečně zůstat u tamponů, nejlepší pro vás bude nastavit si na mobilu budíky po čtyřech hodinách, které vám připomenou, abyste si tampon vyměnily.

Sdílejte článek