Trápí vás bolesti zad? Vyzkoušejte některý z těchto jednoduchých cviků

Pokud byste se zeptali ve svém okolí, kdo mívá bolesti zad, jen těžko byste hledali někoho, kdo těmito obtížemi nikdy netrpí. Bolesti zad totiž zdaleka nesouvisejí pouze s věkem, ale mohou mít řadu příčin.

Tou hlavní příčinou může být samozřejmě onemocnění vyznačující se nežádoucím vychýlením páteře, tedy skolióza, která je sice typičtější u dětí, ale může se vyskytnout i v dospělosti. Bolesti zad však mohou způsobeny například také dlouhodobě nošenou nesprávně zvolenou obuví, přílišnou námahou při cvičení a často bývají také důsledkem sedavého zaměstnání, které není kompenzováno dostatečným pravidelným pohybem.

Abyste se svými problémy nemuseli ihned vyhledat odbornou pomoc, můžete vyzkoušet několik cviků, které vám mohou při vašich obtížích ulevit.

Čtěte také: I přes fyzickou aktivitu a zdravý životní styl můžete být nemocní

1. cvik

Vezměte si vhodnou podložku, položte se na záda, paže mějte podél těla a nohy rovně natažené a u sebe. Nadechněte se a zvedněte k sobě špičku levé nohy a pravou ruku. Tah by měl tedy působit úhlopříčně. Vydechněte, vraťte nohu i paži do původní polohy a totéž proveďte na druhou stranu.

Tento cvik pomůže k tomu, aby došlo k optimálnímu protažení svalové soustavy i páteře. Doporučuje se 6 opakování.

2. cvik

Položte se na podložku na záda, nohy dejte k sobě a ohněte je v kolenou. Pomocí obou rukou je lehce přitáhněte k břichu. V této fázi je mírně roztáhněte, a ještě více přitáhněte k tělu.

Cílem tohoto cviku je uvolnění dolní části zad a pánevní oblasti a lepší krevní oběh v této části zad. Doporučuje se 10 opakování.

3. cvik

Položte se pohodlně na podložku, nohy ohněte v kolenou a pomocí rukou je přitáhněte k břichu. Obejměte je pažemi, až ucítíte, že křížová kost již není na podložce, ale mírně nad ní. Hlavu a ramena udržujte stále na podložce. Tlačte křížovou kost směrem dolů.

Tento cvik má přispět především k potřebnému protažení oblasti kolem křížové kosti a bederní části páteře. Doporučuje se 10 opakování.

4. cvik

Lehněte si na podložku na záda, paže mějte podél těla a chodidla na šířku boků. Vydechněte, ohněte levou nohu v koleni a pomocí obou rukou ji přitáhněte k hrudníku. Vydechněte, vraťte se do původní polohy a proveďte stejný cvik s pravou nohou.

Tento cvik protáhne svaly dolní části zad a pánevní oblasti a přispěje k optimalizaci krevního oběhu v této části zad. Doporučuje se 10 opakování.