Trápí vás zarudnutí a svědění kožních znamének: Buďte ve střehu

Který orgán lidského těla je největší? Na tuto otázku můžeme slýchat různé odpovědi, nejčastějšími jsou, že játra, mozek nebo srdce. Správnou odpovědí je však kůže! Plocha kůže má úctyhodných 1,6 m² a váží celkově 7 % hmotnosti daného jedince. Plní především ochrannou funkci a skládá se z 3 základních vrstev – pokožky, škáry a podkoží. Uvnitř vrstev se nachází také melanocyty, což jsou buňky obsahující pigment nazývaný melanin. Kůži a znamínkům tak musíme věnovat dostatečnou pozornost, protože má nejen ochrannou funkci, ale tukové buňky slouží jako zásobárny živin.

Rakovina kůže ohrožuje všechny

I když ve většině případů se rakovina kůže, kromě melanomů, nerozšiřuje do jiných částí těla, přesto je nutné věnovat znaménkům pozornost. Vědci nejsou zajedno ohledně příčin vzniku rakoviny kůže, ale mezi významné faktory patří změna životního stylu v kombinaci s nadměrným opalováním a nedostatečná ochrana kůže. Kůže si také pamatuje, proto jedním z důvodů rakoviny kůže v dospělosti mohou být spáleniny od sluníčka v dětství. Stejně tak může dojít ke vzniku melanomu při nadužívání solárií pro získání hnědého opálení. Roli však hraje také oslabený imunitní systém nebo rodinná anamnéza.

Nejčastější typy nádorů

Většina znamének a jejich změn, různé hrbolky a výčnělky na kůži jsou spíše estetickým problémem, ale neměli byste podcenit návštěvu dermatologa při jakýchkoli změnách. Nejčastější jsou dva druhy, třetím typem je melanom, který je nejnebezpečnější.

Čtěte také: Trápí vás pupínky na pozadí? Takto se jich zbavíte

  • Bazaliom je nejčastější typ rakoviny, ale také nejlépe léčitelným. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji a krku, případně rtu, protože tato místa jsou více vystavena velkému množství UV záření. Objevuje se ve formě nehojících se ran, svědění červených skvrn, občas krvácí. Občas se objevují lesklé a voskovité skvrny, růžové nebo bílé hrudky s průhlednými krevními cévami, případně propadlý hrbolek vytvoří vřed.
  • Spinaliom se projevuje červenou hrudkou nebo uzlíkem, které mohou šupinatět i krvácet. Nejčastěji se tento typ objevuje na obličeji, uších nebo pažích, kde je pokožka vystavena většímu množství slunečního záření.
  • Melanom je nejagresivnějším a nejnebezpečnějším typem rakoviny, protože metastázuje do kůže, lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů. Objevuje se jako kožní skvrna nebo se vyvine z mateřského znaménka. Má nepravidelný tvar, může se zvětšovat nebo krvácet. Při pozdní detekci může skončit smrtí.

ABCDE test doma

Jednou ročně byste proto měli navštívit dermatologa, ale pravidelně kontrolovat byste si měli všechna znaménka na těle. Kam si nevidíte sami, poproste partnerku nebo partnera. Vycházejte přitom z testu ABCDE, písmena nesou označení z angličtiny:

  • A = asymetrie (Asymmetry) – běžná znaménka jsou symetrická, při změně neodpovídají obě poloviny;
  • B = hranice (Border) – špatná znaménka nemají jasně dané ohraničení, jsou rozpitá;
  • C = barva (Colour) – barva není jen hnědá, vyskytuje se bílá, růžová, ale také tmavě modrá;
  • D = průměr (Diameter) – pokud má znaménko průměr větší než 6 mm, měli byste vyhledat dermatologa;
  • E = vývoj (Evolution) – jakákoli změna by měla být kontrolována, jedná s o změny velikosti nebo výšky, může jít také o krvácení nebo svědění.