David Hampl
2 června, 2022
, ,

Lidské tělo je fascinující. Má řadu pozoruhodných funkcí, které si někdy ani neuvědomujeme. Má úžasnou schopnost regenerace, která mu umožňuje zhojit rány i zacelit kosti. V každodenním životě nás ale přeci jen občas něco potrápí, a tak poznejte tyto jednoduché triky, které vám usnadní život a uleví od bolesti hlavy, zabrání propuknutí pláče nebo zaženou škytavku.

Pro lepší usínání

Pokud se v noci vzbudíte a potřebujete jít na toaletu, světlo donutí mozek myslet si, že je den, a proto po návratu do postele může být obtížné znovu usnout. Když ale necháte jedno oko po celou dobu zavřené, je snazší se opět adaptovat na tmu a pokračovat v nerušeném spánku. Pokud se v noci vzbudíte s necitlivou rukou, kterou jste si přeleželi, zakloňte hlavu dozadu a zakuťte s ní, abyste končetinu opět probudili. Nervy v zadní části hlavy jsou totiž spojené s rukama a jsou jádrem tohoto problému.

Když se bránice stahuje, procházející vzduch způsobí, že hlasivky produkují charakteristický zvuk provázející škytavku. Chcete-li to rychle zastavit, otevřete co nejvíce ústa a pokuste se polknout. Několikrát opakujte, než škytavka zmizí. Tento trik pomůže bránici, aby se opět uklidnila, a vám se rychle uleví. Je mnohem účinnější než často doporučované zadržování dechu nebo vypití sklenice vody.

Proti nechtěnému pláči

Určitě už jste někdy v životě plakali, ať už vlivem špatných zpráv, těžkého dne v práci nebo nahromaděnému stresu. Pokud ale takový kolaps přijde nevhod a vy se potřebujete rychle uklidnit, rozhlédněte se kolem sebe a najděte předmět, na který se můžete soustředit. Nahlas vyslovte všechny barvy předmětu, jednu po druhé. Zklidníte tak své srdce i dech a zachrání vás před propuknutím v pláč.

Bojíte se injekcí? U některých lidí vyvolává vakcína nebo odběr krve strach a úzkost. Německý výzkumník ale přišel na to, že když těsně před vpichem jehly zakašleme, tělo neucítí vůbec žádnou bolest ani tlak. Takže až budete příště v ordinaci lékaře čekat na injekci, které se bojíte, odvraťte pohled a několikrát mírně zakašlete.

Proti zamrznutí mozku

Většina z nás už v minulosti zažila nepříjemný pocit, kdy vytouženou zmrzlinu slížeme tak rychle, že u nás způsobí silné bolesti hlavy. Na vině je náhlá ztráta tepla, kvůli které se mozek snaží bránit. Cévy na patře v ústech v obranné reakci nabobtnají a výsledkem je pocit, jako by nám někdo vtloukal hřebíky do hlavy. Zahřátím horního patra jazykem tento příznak zmírníte.

Pro mnoho lidí je téměř nemyslitelné spolykat velké pilulky nebo tablety. Pokud je to i váš problém, dobrým řešením je vložit si tabletu do úst, napít se vody a při polykání předklonit hlavu. Tělo se reflexivně bude snažit zabránit vyplivnutí a bude mnohem snazší pilulku spolknout. Tento trik pomůže i dětem, které musí brát léky, které se nedají půlit.

Zdroj: fumara.gr

Sdílejte článek