Tušíte, kolik sklenic vody denně byste měli vypít? Podívejte se na 4 nejčastější mýty o vodě!

Pijete džusy, sladké sody, minerálky nebo čaje, nebo upřednostňujete čistou vodu? Osobně piji nejraději vodu, čaj a v poslední řadě minerální vodu. Vyhýbala jsem se slazeným nápojům více než jeden rok a musím přiznat, že je to pěkná změna. Ať už máte rádi vodu, nebo ne, faktem zůstává, že naše tělo je z velké části složeno z vody a to zajišťuje správné fungování všech funkcí v našem těle.

Věděli jste, že některé informace o vodě, kterým možná věříte, nemusí být vůbec pravdivé? Sepsali jsme pro Vás seznam mýtů o vodě, kterým lidé zbytečně věří!

První mýtus: Musíte pít nejméně 8 velkých sklenic vody denně

mytyvoda2[hana-code-insert name=’google‘ /]Pravděpodobně nejznámější a pravděpodobně nejabsurdnější pravidlo, které si s sebou neseme již od dětství. Nemusíte se bát, tento mýtus může být přeměněn na litr nebo na láhev. Profesor a lékař Heinz Valtin vysvětluje, proč je to jeden z největších vodních mýtů a podkládá to myšlenkou, že neexistují žádné vědecké důkazy o tom, kolik vody bychom měli vypít.

Čtěte také: Nezodpovědná matka: Podívejte se co zažila tato holčička, jejíž maminka ji vzala do obchodu koupit nové boty.

Pravdou však je, že Vaše skutečná potřeba může být více než 8 šálků nebo naopak, méně než 8 šálků vody denně. Neexistuje žádné magické číslo, protože objem, který byste měli pít, se mění každý den a závisí na výšce, hmotnosti, okolní teplotě, každodenních aktivitách a dokonce i na tom, co jíte.

Jak ale zjistíte, kolik vody denně byste měli vypít? Dokonce ještě předtím, než se tento mýtus objevil, lidé se spoléhali na mechanismus, který je upozorňoval na nedostatek vody. Říká se mu žízeň a možná jste o tom už slyšeli. Když pijete, kdykoli máte žízeň, jednoduše to stačí. Dejte si však pozor na mladší děti. Na jejich žízeň byste alespoň z počátku měli dohlížet.

Druhý mýtus: Pokud jste žízniví, jste dehydratování!

mytyvoda3Kdybychom se na to dívali trochu přísněji, něco pravdy by na tom bylo. Žízeň je totiž zpravidla způsobena nízkým obsahem vody ve Vašem těle. Ale není to tak strašné, jak se zdá. Normální žízeň se obvykle vyskytuje, když množství vody v těle klesne o 2-4 %. Pokud nemáte problémy s ledvinami, je to stále tolerováno. Dehydratace se stává problémem tehdy, pokud voda ve Vašem těle klesne o 5-8 %. V této fázi se však mohou objevit závratě, únava, bolest hlavy a zejména sucho v ústech. Vaše tělo Vás tedy samo upozorní!

Třetí mýtus: Nápoje pro sportovce jsou nejlepší po cvičení

mytyvoda4To však závisí na okolnostech. Sportovní nápoje jsou plné elektrolytů (iontových sloučenin-solí), což pomáhá Vašemu tělu nahradit látky, které jste během cvičení ztratili. To je zvláště důležité, protože pomáhají udržovat hodnoty pH a také ovlivňují nervový systém.

Znáte Gatorade nápoje? Už nejsou důležité. Dobrý marketing Vás může přesvědčit o mnohém, ale tento nápoj je dobrý pouze pro tvrdé a dlouhé cvičení či pro běžce na dlouhých tratích. Dokonce i tehdy je lepší dát si malé pivo. Bez ohledu na to, jak těžce jste dřeli, dobře uděláte, když si dáte „pouze“ čistou vodu.

Čtvrtý mýtus: Voda vylučuje toxiny z těla

mytyvoda5[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Oblíbená mylná představa o tom, že když budete pít hodně vody, magickým způsobem očistíte své tělo od hříchů z minulého víkendu. Pití dostatečného množství vody zajišťuje správné fungování metabolismu, jehož součástí je i přirozený proces detoxikace jater a ledvin, které přece fungují správně, pokud mají dostatek vody. Jakýkoliv extra přídavný přívod vody nepomůže. Pokud pijete více vody, můžete naopak zabránit detoxikaci Vašeho těla. Čím více vody, tím méně soli v krvi, což může poškodit Vaše ledviny a játra.