Tyto byliny umí vyčistit vaše plíce a pomoci s astmatem i nachlazením

Věděli jste, že některé léky od našich babiček mohou nahradit konvenční léčbu, kterou vám předepíše lékař? Mnoho léků, které najdete v lékárně je založeno na rostlinných látkách nebo bylinných přípravcích. Proč ale dávat do svého těla i chemii, kterou vůbec nemusíte? Spolehněte se na samotné bylinky, které se k výrobě používají a využijte je přímo a naplno. Podívejme se, které se nejvíc hodí ke zmírnění bronchitidy, astmatu a nachlazení. Patří mezi ně např.:

  • kořen lékořice,
  • podběl,
  • indický tabák,
  • šalvěj a mnoho dalších.

Kořen lékořice a podběl

Kořen lékořice má prokazatelně antivirové a antibakteriální účinky, které pomáhají mírnit některé infekce. Díky kyselině glycyrrhizové tato rostlina uvolňuje membránu hrdla a usnadňuje dýchání i polykání. Zároveň posiluje imunitní systém a pomáhá tělu, aby se mohlo efektivně bránit proti patogenním virům, které je ohrožují. Účinnější je pro konzumaci samozřejmě čaj, ale můžete si koupit a brát také tabletky s lékořicí a šalvějí.

Podběl se k léčení nachlazení a kašle používal již ve starověku. A osvědčil se natolik, že po něm saháme i dnes, ve 21. století. Tato bylina se v latině nazývá Tussilago farfara, což v překladu znamená „odhánět kašel“. Není se čemu divit, že ji takto pojmenovali. Obsahuje aktivní sloučeniny, které aktivně pomáhají v boji proti bolestem v krku a kašli. Nejlepší je bylinkový čaj s podbělem, mateřídouškou, heřmánkem, anýzem a tymiánem. Po kašli brzy zaručeně nebude ani památky.

Indický tabák

Indický tabák (Lobelia inflata) je málo známým lékem, který je ovšem velmi účinný zejména v případě, že potřebujete zmírnit svou respirační infekci. Obsahuje lobelin, který snižuje množství hlenu v nose a pomůže vám díky tomu lépe dýchat. Jak již název napovídá, jedná se skutečně o tabák. To znamená, že se bylina kouří. Dát ji můžete do vodní dýmky, anebo si udělat bylinnou cigaretu. Pokud pravidelně kouříte, neměl by to pro vás být žádný problém.

Šalvěj a další

Šalvěj se běžně používá v čínské medicíně, a to již po staletí. Podle odborné studie tato bylina poskytuje úlevu od plicních chorob a sezónní rýmy. Jak? Jednoduše pomáhá tělu bojovat proti patogenním mikrobům. Kromě výše zmíněných rostlin ale můžete využít i byliny, které máte s největší pravděpodobností doma i v tuto chvíli. A žádná z nich není nákladná na koupi.

Hřebíček je účinný pro zmírnění příznaků astmatu. Když ho smícháte s citronem, máte směs ideální na bolesti zubů, revmatismus i infekci močových cest. Tymián pomáhá při odstraňování bakterií a virů, které napadají lidské tělo, a pomáhá také čistit plíce. Oregano je plné vitamínů, zvyšuje imunitu a obsahuje mnoho taninů a fenolů, které mají protizánětlivé a protiinfekční vlastnosti. Eukalyptus je známým prostředkem na záněty dýchacích cest, a to díky antimikrobiálním vlastnostem.