Tyto příznaky znační potíže s játry. Nepodceňujte je a rychle běžte k lékaři

Játra patří mezi největší, ale také zcela zásadní lidské orgány. Fungují jako hlavní detoxikační orgán těla, což znamená, že nám z těla pomáhají odstraňovat toxické látky, ale kromě toho také produkují hormony a zajišťují také správné fungování metabolismu a zásobování živin. Pokud vaše játra nefungují správně, může to vést k velmi závažným potížím. Existují však signály, které by nás měly upozornit na to, že s nimi něco není v pořádku.

Jak játra fungují?

Játra tvoří až 2 % hmotnosti těla. Jejich zásadní role je především v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Také vylučují žluč a tvoří některé hormony. Mimo to se v nich ukládá glykogen, železo a některé vitamíny a minerály. Pomáhají čistit krev a zajištují správně fungující metabolismu. Sledujte tyto signály, které by mohly naznačovat, že s játry není něco v pořádku.

Potíže s kůží

Problém s játry lze častokrát jako první rozpoznat na naší pokožce. Může se jednat například o nežádoucí zabarvení kůže, případně i nehtů nebo očního bělma. Je to proto, že se v těchto tkáních hromadí barvivo bilirubin, což nastává zejména tehdy, pokud tělo není schopné dostatečně filtrovat toxické látky. Může se však také objevit akné, různé ekzémy a další problémy.

Čtěte také: Výprask zhoršuje chování dětí, uvádí odborná studie

Trávicí potíže a nevolnost

Zejména po konzumaci těžkých a tučných jídel se může dostavovat nevolnost, neboť játra se nedovedou s touto zátěží vypořádat. Často může docházet také k nepříjemnému pálení žáhy. V pozdějších fázích může nastat i zvracení či nadýmání. Je však typické, že nemocní nemají chuť k jídlu a ubývají na váze.

Zcela bez energie

Pokud se dlouhodobě cítíte pořád unaveni a bez energie, rozhodně to neznačí nic dobrého. Kromě toho může být únava také signálem nemocných jater. Můžete pociťovat nadměrnou slabost, malátnost, nechuť do jakýchkoliv aktivit.

Zvýšená teplota

Zvýšená teplota vždy znamená jediné – ve vašem těle probíhá zánětlivý proces. Pokud navíc pociťujete i některé z těchto dalších příznaků, je nasnadě, že problém bude právě v játrech.

Potíže s močením

Narušenou funkci jater můžete vypátrat i při pohledu do záchodové mísy. Typická je především velmi tmavá moč. Stejně tak byste měli kontaktovat lékaře, pokud je moč oranžová až hnědá nebo je velmi zpěněná. Někdy se potíže s játry mohou objevit také při nestandardní stolici. Problémem bývá zejména příliš bledá nebo krvavá stolice. 

Bolesti

Trápit vás mohou také různé druhy bolestí. Potkat vás může typicky bolest v horní oblasti břicha, případně v podbřišku. Následovat mohou i prudké křeče. Taková bolest bývá někdy doprovázena pocity tlaku a s postupující nemocí se mohou objevovat také otoky způsobené nahromaděním tekutiny v břiše. Mimo to vás mohou potrápit také chronické bolesti hlavy, svalů nebo kloubů.