Únava, závratě nebo podrážděnost? Za vším se může skrývat nedostatek vitamínu B12!

Rovnováha a harmonie fyzických a duševních procesů v organismu souvisí s mnoha složkami, které jsou pro tělo nezbytné. Při nadbytku nebo naopak nedostatku určitých látek dochází k narušení rovnováhy a tělo postihnou určité obtíže nebo přímo nemoci. Mezi nejdůležitější vitamíny, které tělo potřebuje, patří vitamín B12, pro který se užívá název kobalamin. Tento vitamín je rozpustný ve vodě a hraje zásadní roli v krvetvorbě, pro fungování metabolismu a v obnově buněk, je nezbytný pro správný chod nervové soustavy a činnost jater. Jak poznat, že se vitamín B12 tělu nedostává?

1.    Únava

Neustálá únava a vyčerpání? Ve spojení se slabostí a depresivními stavy může jít o příznak nedostatku vitamínu B12. Jednou z prvních známek, že tělu chybí kobalamin, je nedostatek vitality pro běžné každodenní úkony.

2.    Svalová slabost

Dalším projevem nedostatku životně důležité látky je svalová slabost nebo svalové vyčerpání. Z počátku se může zdát, že dotyčný je lenivý, ale není tomu tak. Dochází k bolestem svalů, později se může přidat svalová horečka bez důvodu nebo bez doprovodného jevu jiného onemocnění.

Čtěte také: Co jsou červené tečky na vašem těle? Nebojte, jsou normální

https://www.freepik.com/

3.    Necitlivost v končetinách

Neméně častým projevem chybějícího vitamínu B je necitlivost nebo brnění v končetinách. Dochází k tomu vlivem nedostatečného vstřebávání kyslíku, ruce a nohy mohou být studené a může v nich mravenčit.

4.    Anemická bledost

Ve chvíli, kdy se tělu nedostává kobalamin, se začíná uvolňovat bilirubin, což způsobuje blednutí nebo žloutnutí pokožky.

https://www.freepik.com/

5.    Zapomínání a zmatenost

Kde mám brýle? Kde jsou klíče? Já nemám peněženku! Tyto projevy zapomínání nebo lehké zmatenosti mohou být taktéž znamením, že se tělu nedostává kobalamin, který se nachází v živočišných produktech a v rostlinné stravě jej nelze takřka nalézt.

6.    Potíže se zrakem

Nejen špatně vidět, ale může dojít až ke ztrátě zraku, když tělo nemá v zásobě vitamín B12, který napomáhá fungování nervové soustavy. Podle statistik až 15 procent světové populace trpí nedostatečnou saturací vitamínem B12 a čelí různým zdravotním obtížím včetně zhoršeným viděním.

https://www.freepik.com/

7.    Náladovost a deprese

Náhlé změny nálad nebo akutní depresivní stavy? Prudké nebo silné zvraty nálady jsou také signálem, že tělo nemá kde čerpat vitamín ze skupiny B. Jeho chronický nedostatek může vést k rozvoji depresivních stavů, k poruchám koordinace nebo k těžké demenci.

Zdroj: tudasfaja.com