V kolika letech je možné porodit poslední dítě?

Studie na to, v kolika letech je možné ještě porodit, samozřejmě existují. Příroda je ale mocná čarodějka a s ženským tělem si občas hodně hraje. Jsou tak možné porody, kdy je ženě více než 50 nebo 60 let. Jak se v takovém věku mohou ženy postarat o malé dítě? Vliv to může mít i na jejich zdraví, protože v takovém věku se tělo už připravuje na klidnější režim.

Délku ženského života může ovlivnit věk, kdy porodila poslední dítě

Podle studie, která byla zveřejněna, může za délku věku u žen jejich poslední porod. Telomery a jejich délka mohou ovlivnit ženské zdraví natolik, že se můžete dožít o mnoho let více, nebo také méně. Ukázalo se, že telomery jsou životně důležité pro udržení genetické stability. Objevila se totiž souvislost mezi délkou telomer a chronickými onemocněními, které vás mohou ohrozit. Jedná se o srdeční nemoci, neurologická onemocnění nebo některé druhy rakoviny.

Věk matky při narození posledního dítěte ovlivňuje také délku telomer. Vyšlo to najevo ze studie, které se zúčastnilo více než 1 200 postmenopauzálních žen, které byly různých národností. Studie pak potvrdila, že věk matky ovlivňuje jejich zdraví ve velkém měřítku. Ženy, které své poslední dítě porodily ve vyšším věku, mají delší telomery, které znamenají dlouhodobé zdraví a mohou také zajistit dlouhověkost.

https://www.newsitamea.gr/

Studie byla omezena podmínkami

Studie se bohužel zúčastnily ženy, které rodily jednou nebo dvakrát, nebo takové, které berou pravidelně antikoncepci. Je tedy potřeba dalších výzkumů, aby bylo více dat. Vědci tak budou vědět více o tom, jak délka telomer ovlivňuje ženské zdraví nebo jejich věk. Jedno je ale jisté – čím jsou ženy starší, tím pro ně porod může být těžší.

Mladší ženy mají mnohem větší šanci, že porodí přirozeně, naopak už žen, které jsou starší 40 let, už porod může skončit akutním císařským řezem. Samozřejmě to závisí na mnoha faktorech, například na tom, jak se žena stravuje nebo jak je fyzicky zdatná. Ženy, které o sebe pečují, budou mít porod a následnou péči o dítě mnohem snazší. Pravdou ale zůstává, že někdy se příroda splete a dítětem obdaří ženu, která už by sama mohla být babičkou. Většinou jsou pod dohledem lékaře a případné komplikace jsou včas odhaleny. Raritní případy, kdy se matkou stane žena starší 60 let, jsou tak většinou celosvětovou senzací.

Zdroj: newsitamea.gr