Věděli jste, že ženské vajíčko si vybírá spermie, ne naopak?!

Vajíčko se potkává se spermiemi, dochází k oplodnění, tvoří se děti. Jednoduché? No ani ne! Seznamte se s pojmem ženské receptivity, nebo-li svobodnou volbou pro ženy. Půjdeme-li dál, znamená to, že právě ženská vajíčka si vybírají. Jak věří Scott Gilbert, vývojový biolog ve Swarthmore College, „vajíčka se angažují v dialogu se spermiemi, než aby se uzavíraly.“ Takže oplodnění není vlastně dobití, ale spíše férové vyjednávání.

Po hodně výzkumech bylo také prokázáno, že vajíčka mají tendenci přilákat určitý druh spermií, pokud jim bude daná šance.

Populární představa – závod spermií!

Čtěte také: 30+ originálních nápadů, jak upéct dokonalé koláče nejen pro návštěvu. Z tolika nádhery Vám spadne čelist!

Každý pár, který plánuje zvětšit svou rodinu, je vždy přesvědčen, že spermie směřují k vajíčku. Začněme na začátku. Všechny spermie jsou připravené, vajíčko je ve své nejzdravější kondici, a zde začíná závod! Jak jsme se učili ve škole, miliony spermií směřují k jedné vaječné buňce. Když se X setká s X, je to dívka a když se X setká s Y, je to chlapec.

Takže teď začneme proces odučení!

Vejce ženy odmítají být submisivní. Hrají dominantní roli a volí si vlastní spermie.

Závod? Oh, tak počkejte! Nikdy to nebyl závod, protože o vítězi bylo už dávno rozhodnuto. Jednoduše řečeno, vajíčko si již zvolilo typ spermatu, kterému dovolí vstoupit.

Jak zkoumal a vysvětlil vědec Dr. Joseph H. Nadeau, vajíčka nejsou submisivní a poslušná, ale klíčovými hráči v procesu reprodukce. A proti lidskému názoru, že spermie směřují k vajíčku, je to vlastně naopak.

Jak vysvětluje Tichomořský severozápadní výzkumný institut, je to právě vajíčko, které upřednostňuje a odmítá spermie, a činí tak sexuální selekci na úrovni buněčné sítě ještě složitější.

Jak byl Mendelův zákon napaden?

Mendelův zákon je podle definice právem segregace. To je také nazýváno dědickým právem, podle kterého každý rodič nese 2 kopie každého genu. Dalším krokem je proces „náhodného oplodnění“, ve kterém jsou tyto geny náhodně rozděleny do gamét (sexuálně reproduktivní buňky), které nesou pouze jednu kopii. Nedávné studie však zcela odmítly tuto víru.

Dr. Nadeau uskutečnil 2 samostatné experimenty, které naznačovaly jinou teorii. Jeho záměrem bylo produkovat specifické předvídatelné poměry kombinací genů u potomků (na základě Mendelových zákonů). Nicméně toho nedokázal dosáhnout.

Jako součást experimentu nejprve poskytl samicím myší jeden normální a jeden mutantní gen, který zvýšil pravděpodobnost vzniku rakoviny varlat. Samci myší měly všechny normální geny. Výsledek byl v souladu s Mendelovým zákonem.

Experiment 2

Dr. Nadeau tentokrát obrátil princip chovu. Samcům myší dal mutantní rakovinný gen, zatímco ženy měly všechny normální geny. A to bylo ono! Byl ohromen, když viděl, že pouze 27 % dostalo mutantní verzi, zatímco očekával, že to bude někde kolem 75 %.

To, co jsme se všichni dozvěděli o normálních a zmutovaných verzích genů u samic a samců, šlo úplně mimo očekávané kalkulace. Z toho všeho vyplynulo, že termínové oplodnění není náhodné a prokázala se existence mechanismu, který dovoluje vajíčku volit spermie s normálním genem namísto mutovaným genem. Z vědeckého hlediska se to nazývá „geneticky zaujaté oplodnění“.

Co to znamená?

Bylo to vždycky takhle, ale po dlouhou dobu si toho nikdo ze špičkových vědců nevšiml?

Dr. Nadeau uvedl důvody pro tuto nově nalezenou teorii. Domníval se, že jsou 2 zásadní důvody.

1. Přitažlivost mezi spermatem a vajíčkem z velké části zahrnuje molekulu kyseliny listové. Metabolismus vitamínu B, nebo kyseliny listové je ve vajíčku a spermatu odlišný. Tyto změny mohou být rozhodujícím faktorem pro přitažlivost spermií a vajíček.

2. Spermata jsou již přítomna v ženském reprodukčním traktu, když směřují k vajíčku. Vajíčko nemusí být během této doby plně vyvinuto. Existuje možnost, že vajíčko ovlivní toto rozdělení buněk, takže jeho geny mohou být vhodné i pro spermie.

Doufáme, že je Vám problematika oplodňování teď trochu jasnější. Myslíte si, že by tyto informace měly být dále sdíleny? Sdělte nám prosím své názory a myšlenky níže v komentářích.