Vzhledem k tomu, že se nohy nachází až na druhém konci těla, mnoho lidí jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužily. Hlavně ti z nás, kteří si nedělají obden pedikúru, nepostřehnou příznaky vážných onemocnění, projevující se právě v oblasti nohou a chodidel. Teď se nebavíme o ekzémech a plísních, ale o vzniku autoimunitních onemocnění, která ve většině případů vyžadují celoživotní léčbu. Proto se vyplatí pozorovat změny, které se na chodidlech vyskytují a včas navštívit lékaře, který určí diagnózu.

Začněte od palců

Palce toho o vašem zdraví hodně vypoví, například pokud se vám na něm udělá otok, nebo bulka, může se jednat o dnu. Dna je zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje při zvýšené hladině kyseliny močové v kloubech. Nejčastěji se vyskytuje u mužů po 40. Jestliže nahmatáte výčnělek na boční straně palce a zároveň pozorujete enormně vystouplé klouby na prstech, zřejmě se váš organismus potýká s artritidou, která se projevuje i obtížným ohýbáním ztuhlých kloubů. Znamením, že je něco v nepořádku, mohou být i chybějící chloupky na palci a ostatních prstech u nohy. Samozřejmě to nic nevypovídá v případě, že se jich sami zbavujete, ale pokud vám přirozeně nerostou, příčina bývá v nedostatečném prokrvení nohou, což může značit kardiovaskulární onemocnění.

Cítíte, že je něco jinak? Neváhejte se nechat vyšetřit

Máte studené nohy a přičítáte to chladu od podlahy? Příčina může být mnohem vážnější. Chladné nohy bývají příznakem hned několika onemocnění a to snížené funkce štítné žlázy, cukrovky, aterosklerózy nebo i vysokého krevního tlaku. Cukrovka se může zároveň projevovat brněním a necitlivostí dolních i horních končetin. Zde je vyšetření rozhodně namístě.

Sdílejte článek