Věnujte pozornost svému dítěti. Některé problémy vyžadují vyšetření u lékaře

Největším přáním naprosté většiny rodičů na celém světě je, aby jejich děti byly zdravé, šťastné a v bezpečí.

Přestože svoje děti nemůžete vždy 100 % ochránit, je užitečné znát příznaky, které mohou indikovat vážný zdravotní problém. To vám totiž umožní rychle a konstruktivně jednat a předejít tam možným vážným následkům.

Mateřské znaménko

Mateřská znaménka si možná jako dospělí již hlídáte, ale zřejmě vás nenapadlo, že je třeba je hlídat i u dětí, a to zejména s ohledem na

Čtěte také: Jak se zbavit bolesti žaludku nebo pálení žáhy?

  • možné zvětšení plochy
  • možnou změnu tvaru, a to buď pravidelnou, nebo nepravidelnou, a
  • možnou změnu barvy a struktury.

Pokud jde o změnu velikosti znaménka, kritickou hranicí u dětí je 6 milimetrů. Pokud mateřské znaménko tuto hranici překročí, je třeba vzít dítě na důkladnou prohlídku k dětskému lékaři.

Problémy se sluchem

Pokud na váš hlas ani na hlas jiného člověka nebo zvuky vaše dítě nereaguje, nepanikařte a zajděte s ním co nejdřív k lékaři. Může totiž jít nejen o skutečnou poruchu sluchu, ale také o příznak jiného onemocnění.

Stálý pocit žízně

Pokud se vám zdá, že dítě pije výrazně více, než by podle vás mělo, a má neustále žízeň, nepodceňujte to a běžte s ním co nejdříve k lékaři. Ten proveden komplexní vyšetření a zjistí, zda příčinou tohoto jevu není nějaké onemocnění.

Padání vlasů

Pokud zjistíte, že vlasy vašeho dítěte řídnou, ztrácejí na kvalitě a vypadávají, je třeba obrátit se na pediatra, který zjistí příčinu těchto nežádoucích následků a stanoví optimální postup. Velice často předepíše také multivitaminové doplňky, protože padání vlasů může mít přímou souvislost s nedostatečným množství vitamínů v těle.

Zvětšení velikosti hlavy

Děti do 18 měsíců věku nemají zcela srostlou lebku, ale v místech, kde se lebeční kosti dotýkají, se vytvoří vazivové spojení, kterému se odborně říká fontanela. Přibližně v roce a půl života dítěte se fontanela uzavře. Pokud je však tento proces z nějakého důvodu narušen a neprobíhá popsaným způsobem, je třeba navštívit lékaře.

Změny běžného chování a nálad

Pokud se vaše dítě bez viditelné příčiny začne chovat jinak než obvykle, pokud nemůže spát nebo naopak spí až příliš nebo zaznamenáte nepřiměřené reakce na některé podněty, je třeba vyhledat lékaře, který může nejlépe zjistit příčiny a stanovit léčbu.

Hlasité chrápání

Pokud dítě ze spánku odfukuje nebo občas tiše a jemně zachrápe, je to v naprostém pořádku. Pozor byste si však měli dát na situace, kdy se z dětského pokoje ozývá hlasitější chrápání, protože to může znamenat, že dítě trpí dnes tolik rozšířenými respiračními problémy.