Víte, k čemu slouží bambulka na zimní čepici?

Dětské i dospělé čepice mají většinou na vršku malou nebo větší bambuli. Většina lidí netuší, odkud se tato drobnost vzala a k čemu slouží. Většina z nás si myslí, že jde pouze o tradiční ozdobu na zimních čepicích. Pravda se skrývá někde úplně jinde a sahá daleko do minulosti. Dnes vám řekneme zajímavost, kterou můžete překvapit své přátele i rodinu.

Designový detail na čepici

Všichni v zimě nosíme čepice, abychom si zahřáli hlavu a uši. Čepice s bambulkou jsou velmi populární a najdete ji prakticky na každé z nich. Mnoho lidí tyto čepice nosí každý den, ale přitom vůbec netuší, k čemu malá koule na vrcholku čepice slouží. Napadlo vás někdy, že to není jen kvůli vzhledu? Nikdo z nás si asi neuvědomuje, že má velmi specifickou funkci.

V dnešní době ji nepoužíváme tak, k čemu byla navržena. I přesto s námi zůstala po celé generace. Dnes si stále kupujeme čepice s bambulí, protože nám to připadá velmi klasické a roztomilé. Pravdou je, že původní účel bambule vůbec roztomilý není. V minulosti měla zcela praktické poslání, kvůli které se přišívala na každou čepici.

Čtěte také: Zajímavý IQ test: najděte 5 rozdílů na dvou obrázcích

Pravý účel bambulky

Čepice nebo klobouky s bambulí se nosily již v 18. století. Na dotek jsou velmi měkké a příjemné. Původně sloužily hlavně námořníkům ve Francii. Když byli ve službě, museli si neustále dávat pozor na hlavu, protože stropy byly v lodích často velmi nízko. Právě proto nosili čepice s bambulemi, které je varovali před úrazem hlavy.

Něco takového jste jistě nečekali! Bambulka na čepici přežila až do dnešních dnů, i když ji nikdo nepoužívá kvůli bezpečnosti při práci. Dnes se při práci používají tvrdé helmy z plastu. V minulosti ale nic takového neexistovalo a bambulky byly efektivním způsobem, jak ochránit svou hlavu před velmi tvrdým nárazem do kovového stropu lodi. V dnešní době se jedná jen o drobný detail, který vypadá jednoduše krásně a hlavně na dětech velmi roztomile.

Zdroj: webniusy.com