Víte, podle čeho poznáte Alzheimerovu chorobu?

Máte v práci samý stres a bojíte se, co to udělá s vaším zdravím? Objevit se mohou příznaky, které jsou typické pro Alzheimerovu chorobu. Jestliže se bojíte o své zdraví, pozorujte své tělo a dávejte si pozor na příznaky, které mohou znamenat začátek této choroby. Kdy je lepší vyhledat odbornou pomoc a kdy můžete zůstat v klidu?

Co je to vlastně za nemoc?

Alzheimerova nemoc ovlivňuje především práci mozku. Dokonce ještě několik předtím, než se nemoc projeví, se v mozku mohou odehrávat změny, které nepoznáte. Uvádí to odborníci, kteří tuto nemoc zkoumají. Jestliže máte problémy s pamětí a nepamatujete si základní věci, měli byste raději navštívit lékaře. Jaké jsou nejčastější příznaky této choroby? Představíme si je v článku.

Charakteristickým rysem je ztráta paměti. Ta může přijít postupně, ale také nemusí. Můžete snadno zapomenout na důležitá data, která jste měli dlouho v paměti. Hodil by se vám chytrý telefon, notebook nebo jiné zařízení, které by si pamatovalo za vás? Možná už nemoc propukla. Pokud se jedná pouze o stres, na data si zase brzy vzpomenete. V případě, že zapomínáte také na důležité schůzky, bude nutné zpozornět. Možná ale nebudete vědět, kde zrovna jste, nebo jak jste se na daném místě ocitli.

Čtěte také: Všímejte si svého těla a rozeznejte možné příznaky infarktu

Nevíte, jak se vyjádřit? Patří to mezi příznaky

Mezi časné příznaky patří také problémy se zapamatováním si pravidel, například při hraní deskových her. Všimnout si ale můžete také problémů při hospodaření v domácnosti. Jestliže je to dané stresem, možná zapomenete i na to, jak se zapíná pračka. Objevit se mohou také potíže se zrakem. Potíže se čtením, určení barev nebo problémy při řízení jsou příznaky, které byste neměli podceňovat.

Zasekli jste se uprostřed věty a nevíte, jak pokračovat? I to může být příznakem, který je delší dobu skrytý. Pokud máte problémy s mluvením nebo odpověďmi, může to být sice následkem stresu, ale pokud takový stav trvá delší dobu, měli byste to konzultovat s lékařem. Chybovat můžete také v tom, že budete ztrácet různé předměty. Občas se to povede všem, ale pokud je to často, je to problém, který je potřeba řešit.

Stres může zhoršit úsudek, stejně tak Alzheimer

Dáváte různé předměty na místa, která znáte, ale potom si nemůžete vzpomenout, kam jste to dali? Je to problém nás všech, většinou za to může právě stres, který máme v práci nebo při péči o děti a domácnost. Zhoršit se může také váš úsudek. Možná budete utrácet za věci, které rozhodně nepotřebujete, ale v tu chvíli je musíte nutně mít. Méně se budete starat sami o sobě, což značí, že se blíží špatné období, a možná právě nemoc. Ovlivnit ale může tato choroba také vaši náladu nebo přímo osobnost. Doma nebo v práci jsme podráždění velmi často, protože nestíháme činnost, které musíte udělat.

Alzheimer ovlivňuje nejen vaši paměť, ale také chování. Máte pocit, že trpíte úzkostí nebo strachem? Možná je to počínající nemoc. Možná ale také někdo narušil vaši rutinu, na kterou jste zvyklí, a kvůli tomu jste nervózní a přecitlivělí, když máte dělat činnost, které znáte.

Zdroj: newsitamea.gr