David Hampl
6 února, 2019

Naše zdraví v podobě celkové vitality i konkrétních nemocí je ovlivněno tím, jak se dokáže tělo zbavovat toxinů. Škodlivé látky odstraňují, jak mnozí jistě ví, orgány jako jsou ledviny nebo játra. Důležitým pomocníkem je však také lymfatický oběh, který je často opomíjen. Jedná se v podstatě o součást našeho imunitního a cirkulačního systému; konkrétně je tvořen lymfatickými uzlinami s lymfou, slezinou, mandlemi a brzlíkem.

Detoxikace lymfatického systému je důležitá

Lymfatický systém se o naše tělo stará a zbavuje ho od škodlivých látek. Kromě detoxikace zprostředkovává i důležité funkce jako je například transport bílých krvinek, absorpce a přenos mastných kyselin a tuků z trávicího systému nebo zmírňování otoků. Tyto funkce mohou být narušeny, což se nejčastěji projevuje chronickou únavou, přírůstkem váhy, zažívacími potížemi, častými bolestni hlavy, kožními potížemi (akné, vyrážky) nebo bolestmi kloubů. Jelikož lymfatický systém nemá ke svému oběhu žádnou pumpu, jako například má krevní řečiště srdce, je na nás, abychom ho sami rozproudili. A jak na to?

Pohyb těla pomáhá pohybu v lymfatickém systému

Základem je pravidelná fyzická aktivita. Nejlepším způsob, jak lymfatický systém rozpohybovat, je skákání na trampolíně, ale i přes švihadlo nebo prosté běhání. Zkrátka cvičte. Získáte tím ve všech ohledech jen samé benefity. Fyzicky také můžete pomoci proudění lymfy tím, že nebudete nosit příliš upnuté oblečení, jako jsou například silonové punčochy, elastické sportovní oděvy nebo těsné podprsenky. Ve sprše kombinujte teplou vodu, která cévy roztahuje, se studenou, která je naopak zužuje. Po koupeli pro rozpohybování lymfatického systému pomůže drhnutí pokožky ručníkem; krouživá masáž ve směru od konce končetin do středu těla je velice účinná. Existují i odborné masáže jako je například lymfodrenážní. Další oblíbenou alternativní terapií je pak akupunktura; tu by však měl vždy provádět pouze zkušený terapeut v oblasti tradiční čínské medicíny.

Životní sty je důležitý

Aby váš oběhový systém mohl spolehlivě fungovat, je dobré mu práci neztěžovat a nezanášet tělo zbytečně toxiny. Zdravé stravování, jež je všeobecně odpovědí na mnoho problémů, které si sami způsobujeme, může značně pomoci i s rozprouděním lymfatického systému. Mezi hlavní potraviny, které pomáhají dobrému toku lymfy, patří především: mandle, brusinky, česnek, ​​lněná semínka, ovoce s nízkým obsahem cukru, avokáda, listová zelenina, para ořechy, vlašské ořechy a chia semínka. Z bylinek pak nejvíce echinacea, petržel, koriandr a astragalus. Na druhou stranu existují i věci, které nám mohou v tomto ohledu uškodit; příkladem je cukr a sůl ve vyšších dávkách, polotovary, sója, umělá sladidla, mléčné výrobky a masné výrobky (salámy, klobásy). Proudění lymfy dále můžeme ovlivnit pravidelným hydratováním organismu, nejlépe čistou vodou a hlubokým dýcháním.

Sdílejte článek