Vzhled jazyku může odhalit nedostatek důležitého vitamínu

Lidské tělo potřebuje velké množství vitamínů a minerálů, bez kterých nemůže fungovat. Jedním z nich je také vitamín B12, který je klíčový pro mnoho tělesných funkcí. Udržuje zdravou krev, předchází anémii, únavě, slabosti a obnovuje nervové buňky v těle. Jednoduše ho nezbytně potřebujete pro dlouhý a zdravý život. Jak poznat jeho nedostatek v organismu?

https://www.pexels.com/

Změny v barvě a bolesti

Běžnými příznaky jsou únava, závratě a hubnutí. Nedostatek vitamínu B12 poznáte také na svém jazyku. Bolestivý, červený nebo zanícený jazyk mohou být symptomem nedostatku tohoto vitamínu. Jazyk v tomto případě mění barvy i tvar, takže je bolestivý, zarudlý a oteklý. Měli byste si proto dávat pozor také na to, jak se mění vaše dutina ústní.

Vředy

Zánět v těle způsobí také jiné problémy. Změnit se může také povrch jazyku. Běžně máme na jazyku malé hrbolky, které přenáší chuť do mozku. V tomto případě se roztáhnou a zmizí. Objevit se mohou také vředy v ústech, které mohou být potenciálním příznakem tohoto nedostatku. Zároveň se ale jedná také o příznak mnoha dalších nemocí, takže se musíte poradit s lékařem.

Čtěte také: Rezavé hřebíky nevyhazujte! Jak vám mohou prakticky posloužit?

https://www.pexels.com/

Jak doplnit vitamín B12 přirozenou cestou?

Nejlepší metodou je samozřejmě doplnění vitamínu prostřednictvím potravin. Kromě toho ale můžete také užívat doplňky stravy s vitamínem B12, alespoň dočasně. Vaše strava by měla obsahovat maso, ryby a mléčné výrobky. Právě tyto produkty většinou poskytují dostatek vitamínu B12, ale pro vegetariány a vegany to může být velká výzva.

Máte-li podezření, že můžete mít nedostatek vitamínu B12, měli byste si nechat udělat krevní testy u svého lékaře. Ten vám zároveň doporučí nejlepší způsoby, jak můžete tento prvek doplnit. Jestli jíte pravidelně maso a mléčné výrobky, neměli byste mít s tímto nedostatkem problémy. Vždy si ale musíte dávat pozor na své zdraví, protože tento prvek má v těle klíčové vlastnosti.

Zdroj: novi.ba